Moda na bonding i flow injection, czyli szybką metamorfozę zębów

Zabiegi bonding i flow injection w stomatologii estetycznej cieszą się obecnie ogromną popularnością, umożliwiając szybką poprawę uśmiechu. Dzięki nim, już podczas jednej wizyty i w stosunkowo niskiej cenie, możemy uzyskać piękne zęby. Czym dokładnie są bonding i flow injection, oraz czy każdy może poddać się tym zabiegom?
Aleksandra Załęska
2024-05-23 16:39
Udostępnij
Moda na bonding i flow injection, czyli szybką metamorfozę zębów

Piękne i zdrowe zęby stanowią podstawę zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Zrozumiałe jest więc, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w swój uśmiech. Bonding stał się szczególnie popularny ze względu na natychmiastowe rezultaty, dostępność cenową oraz możliwość przeprowadzenia go podczas jednej wizyty w gabinecie.

Bonding to metoda korekcji drobnych niedoskonałości zębów za pomocą kompozytu, czyli tego samego materiału używanego do wypełniania ubytków. Jest to doskonały sposób na naprawę niewielkich uszkodzeń, diastem, wyrównanie przednich zębów lub ujednolicenie ich koloru. Jak wyjaśnia lek. stom. Urszula Jarosz z Kliniki Varsovia Dental, bonding jest nieinwazyjny, zajmuje niewiele czasu i można go wykonać przed ważnymi wydarzeniami. Jednak nie każdy przypadek nadaje się do tego zabiegu, na przykład nie jest odpowiedni w przypadku martwych zębów, bardzo dużych ubytków czy niewyleczonej próchnicy.

Efekty zabiegu bonding utrzymują się około 4-5 lat, pod warunkiem odpowiedniej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa. Kawa, herbata, wino czy inne barwiące napoje mogą skrócić trwałość efektu.

Zabieg flow injection, podobnie jak bonding, polega na odbudowie zęba za pomocą kompozytu, jednak technika ta różni się od bonding. Najpierw projektuje się zmiany na podstawie skanu wewnątrzustnego lub wycisku, a następnie wykonuje przezroczystą szynę, za pomocą której aplikuje się materiał kompozytowy. Ta technika jest szczególnie przydatna do odbudowy zgryzu, np. w przypadku pacjentów ze startymi zębami. Efekty flow injection utrzymują się również do 5 lat, zależnie od kondycji zębów.

Oba zabiegi nie są odpowiednie dla zębów chorych i mocno zniszczonych. W takich przypadkach konieczne jest leczenie stomatologiczne przed przystąpieniem do zabiegów estetycznych.