Jak wybrać odpowiednią końcówkę do szczoteczki sonicznej?

Końcówka wymienna to bardzo istotny element szczoteczki sonicznej, który jest odpowiedzialny zarówno za jakość, jak i skuteczność czyszczenia. Jak odpowiednio dobrać główkę czyszczącą do szczoteczki sonicznej? Jakie rodzaje są dostępne na rynku i co to dla nas oznacza? Jak często należy je zmieniać? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, by wybór najlepszej końcówki do szczoteczki sonicznej nie stanowił żadnego problemu.
Aleksandra Załęska
2024-03-27 17:32
Udostępnij
Jak wybrać odpowiednią końcówkę do szczoteczki sonicznej?

Szczoteczka soniczna to urządzenie wyposażone w mały silniczek elektryczny, dlatego zaliczana jest do kategorii szczoteczek elektrycznych. Została stworzona i opatentowana w 1987 roku przez Roberta Bocka – amerykańskiego naukowca, którego celem było wzniesienie higieny jamy ustnej na możliwie jak najwyższy poziom. No i się udało. Działa ona opierając się na imponującej technologii fal dźwiękowych, które poprzez drgania łączą cząsteczki wody, śliny oraz pasty do zębów. Powstałe w ten sposób mikrobąbelki docierają do najmniejszych zakamarków w jamie ustnej, a tym samym skutecznie oczyszczają problematyczne miejsca z osadów, resztek pokarmu, a także złogów i bakterii. Szczoteczka soniczna składa się z rękojeści oraz przytwierdzonej do niej podłużnej główki zakończonej włóknami. We wnętrzu rączki zlokalizowane są silniczek elektryczny, płyta sterownicza, przycisk on/off oraz cewka indukcyjna ładowarki. Ten typ urządzenia porusza się z maksymalną prędkością dochodzącą nawet do 96 tysięcy ruchów wymiatających na minutę.

Niemalże wszystkie modele szczoteczek sonicznych posiadają kilka trybów pracy, a wszystko po to, by każdy z nas mógł odnaleźć ten idealnie dopasowany do własnych potrzeb. Są to programy do mycia codziennego, wybielające, delikatne, do aparatów ortodontycznych, do masażu dziąseł i nie tylko. Ważne są też dodatkowe funkcje, jakie może posiadać ten sprzęt. Są to np. timery odmierzające właściwy czas, jaki powinno się poświęcić na dokładne wyszczotkowanie zębów, wskaźnik zużycia włosia czy czujnik kontroli nacisku. Do zestawów często dołączane są również zapasowe końcówki wymienne, które powinno się wymieniać po około trzech miesiącach użytkowania.

Czym są końcówki wymienne do szczoteczek sonicznych?

Końcówki do szczoteczek sonicznych to nic innego jak wymienne główki czyszczące, które zapewniają dokładną higienę jamy ustnej. Są też wsparciem dla właściwości, jakie posiadają poszczególne tryby pracy urządzenia. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim twardością, liczbą i sposobem ułożenia włókien. Mają – tak jak w zwykłych szczoteczkach manualnych – podłużny kształt, a po uruchomieniu urządzenia ich włosie wytwarza ruchy pulsacyjne i wymiatające. Inaczej jest w przypadku szczoteczek rotacyjnych, ponieważ w ruch wprawiane są całe główki. Dzięki właściwie dobranym końcówkom do szczoteczki sonicznej jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzone efekty czyszczenia i przez długi czas cieszyć się zdrowym uzębieniem. Trzeba jednak pamiętać o regularnej ich wymianie na nowe, ponieważ uszkodzone lub zdeformowane na pewno się będą spełniać swoich właściwości, a nawet mogą wywołać nieprzyjemne w skutkach podrażnienia delikatnych dziąseł.

Jakie są rodzaje końcówek do szczoteczek sonicznych?

Możemy wymienić kilka rodzajów końcówek wymiennych do szczoteczek sonicznych:

  • tradycyjne - przeznaczone do standardowego mycia zębów na co dzień, eliminacji osadów, resztek jedzenia oraz redukcji płytki nazębnej, posiadają zazwyczaj średniej twardości włosie
  • do zębów wrażliwych - charakteryzują się wyjątkowo miękkimi i delikatnymi włóknami, które doskonale sprawdzą się u osób cierpiących na nadwrażliwość szkliwa oraz dziąseł
  • wybielające - stworzone dla osób chcących poprawić koloryt szkliwa i przywrócić zębom ich naturalną biel, efektywnie usuwają one wszelkie nieestetyczne przebarwienia tworzące się np. z powodu picia dużej ilości kawy i herbaty czy nałogowego palenia tytoniu
  • ortodontyczne - rekomendowane pacjentom noszącym aparaty nazębne, protezy, implanty, gdyż wyposażone są w odpowiednią grubość włosia oraz luki w środkowej części, by w sposób jak najbardziej precyzyjny i bezpieczny doczyścić miejsca wokół tego typu wypełnień protetycznych
  • dla dzieci – wyróżniają się sporo mniejszym rozmiarem i drobno ułożonymi delikatnymi włóknami, a wszystko po to, by współgrać z wielkością jamy ustnej dziecka, są przy tym w pełni bezpieczne, a ilość drgań, jakie generują dostosowana do indywidulnych potrzeb naszych pociech.

Jak często powinno się wymieniać końcówki w szczoteczce sonicznej?

Eksperci w dziedzinie higieny jamy ustnej zalecają, by wymieniać końcówki do szczoteczki sonicznej co 2-3 miesiące regularnego z niej korzystania lub szybciej, jeśli z jakiś powodów ulegnie ona wcześniejszej deformacji. Przedstawiciele Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego uważają, że okres ten może być nieco dłuższy. Warto wiedzieć, że moment wymiany końcówki jest w dużej mierze uzależniony od sztywności oraz grubości jej włosia. Główki z bardzo delikatnym i miękkim włosiem zużywają się znacznie szybciej, tracąc przy tym swoją skuteczność w pozbywaniu się zabrudzeń z powierzchni zębów. Bardzo ważna jest też prawidłowa technika szczotkowania zębów, nie można nadmiernie dociskać urządzenia do powierzchni szkliwa czy dziąseł. Niektóre końcówki posiadają wskaźnik zużycia włosia, czyli bardzo przydatną funkcję, dzięki której zostaniemy poinformowani przy pomocy kolorowej diody o stopniu eksploatacji główki czyszczącej. Pozwala to na zachowanie większej świadomości i zareagowanie użytkownika w odpowiednim momencie, co przyniesie jedynie więcej korzyści dla zdrowia.

Jaka końcówka do szczoteczki sonicznej?

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jaką końcówkę wymienną do szczoteczki zastosować, to na wstępie powinieneś zastanowić się, czego od niej oczekujesz. Jakie wymagania lub konkretne problemy posiada Twoja jama ustna. Jeśli masz zdrowe zęby oraz dziąsła i nie cierpisz na żadne choroby natury dentystycznej, to najlepszym wyborem będzie standardowa końcówka do codziennej pielęgnacji. A może marzysz o rozjaśnieniu zębów, ale boisz się uszkodzeń szkliwa lub kosztownych zabiegów w gabinecie stomatologicznym? Wtedy warto zdecydować się na końcówkę wybielającą. Jeśli nosisz aparat nazębny lub cierpisz na nadwrażliwość zębów, to odpowiednio zastosuj końcówkę ortodontyczną lub tę ultradelikatną, która nie wywoła dodatkowych dolegliwości bólowych. Dla swojego dziecka wybierz tę, która nie wyrządzi mu krzywdy i kompleksowo zadba o odpowiedni poziom higieny. W każdej sytuacji najważniejsza jest świadomość, znajomość własnych potrzeb oraz systematyka. Wymiana końcówki na nową w określonym przez producenta czasie to również bardzo ważny aspekt, o jakim nie można zapominać.

Powinieneś też zdawać sobie sprawę, że nie bez znaczenia jest to, jaka marka wyprodukowała końcówki do używanej przez Ciebie szczoteczki sonicznej. Dlaczego? Bo gwarantuje to kompatybilność obu elementów i najlepsze z możliwych rezultatów. Do szczoteczki sonicznej Smilesonic idealne będą końcówki od tego samego producenta i tyczy się to każdej jednej marki. To, że końcówka „zaskoczy” i będzie jej można używać z rękojeścią nie od kompletu, to wcale nie znaczy, że będzie odpowiednio nam służyć. Nie będzie! Sprzęt odda Ci to, co ma w sobie najlepszego tylko wtedy, gdy będzie właściwie użytkowany i będziesz przestrzegać konkretnych zaleceń.