Przebarwienia mogą pojawiać się w wieku dwudziestu i trzydziestu lat, głównie u palaczy i kawoszy
fit.pl
2005-09-27 00:00
Udostępnij
Zdrowy uśmiech zależy od wieku
zebyZmiany związane z wiekiem. Przebarwienia mogą pojawiać się w wieku dwudziestu i trzydziestu lat, głównie u palaczy i kawoszy. Wolno rozwijająca się parodontoza niszcząca dziąsła, kość, nerwy i wiązadła trzymające ząb, może ujawnić się po trzydziestym piątym roku życia. Dziąsła mogą się obsuwać, ukazując wrażliwe korzenie. Górne jedynki zaczynają "wędrować" w wieku czterdziestu lat. Zęby psują się wokół starych plomb. Po pięćdziesiątce nerwy i tkanki szczęki kurczą się, uzębienie maże stać się bardziej kruche co powoduje wyszczerbianie.

Komplikacje. Zapalenie dziąseł pojawia się u 2/3 ciężarnych kobiet i jest efektem ubocznym zażywania środków antykoncepcyjnych (wysoki poziom progesteronu powoduje zmiany w naczyniach krwionośnych jamy ustnej).

Środki zaradcze. Regularne fluorowanie i mycie przynajmniej dwa razy dziennie zmniejsza parodontozę (podatność na tę chorobę jest uwarunkowana genetycznie). Przynajmniej raz w roku powinieneś zgłosić się do gabinetu stomatologicznego na kontrolę, a szczoteczkę do mycia zębów zmieniać po trzech miesiącach używania. Domowe środki wybielające mogą skutecznie usunąć drobne plamki. Żółte zabarwienie zębów  i większe przebarwienia usuwa dentysta.

www.fit.pl