fit.pl mobile logo

O czym mogą świadczyć częste skurcze mięśni?

Niekontrolowane, nagłe skurcze mięśni mogą dopaść każdego i skutecznie zepsuć dzień, szczególnie gdy staramy się żyć aktywnie. Skurcz może pojawić się samowolnie bez powodu do większych obaw, ale gdy powtarzają się one częściej, warto przypatrzeć się sprawie. O czym mogą świadczyć skurcze mięśni?

Rola magnezu w organizmie człowieka

Magnez to pierwiastek, który bierze udział w wielu niezbędnych do życia procesach w naszym organizmie. Jak dowodzą badania, korzystnie wpływa na krzepnięcie krwi, działa profilaktycznie przeciw zapaleniu żył i reguluje pracę układu sercowego. Dodatkowo wzmacnia naszą odporność, pomaga w regeneracji komórek, obniża poziom cholesterolu we krwi, a także działa przeciwstresowo i pomaga mięśniom wrócić do formy. Właśnie dlatego stosuje się magnez m.in. na skurcze czy w okresie dużego wysiłku.

 

Przyczyny niedoboru magnezu

Jednym z najczęstszych powodów jest niedobór soli i minerałów w naszym organizmie (a co za tym idzie, często także w naszej diecie). Ale nie tylko zła dieta może do tego prowadzić; innym powód to np. nadmierne stosowanie środków moczopędnych.

Do niedoboru przyczynić się może także częste picie mocnej kawy, coli lub innych płynów zawierających kofeinę – wypłukuje ona z organizmu potas i magnez, które są niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego, w tym mięśni. Jaki magnez na skurcze wybrać? Warto być uważnym i sprawdzać dokładnie etykiety. Najlepiej wchłania się on w towarzystwie witaminy B6, dlatego magnez na skurcze, to np. Magne B-6 lub inny produkt sprawdzonej firmy z dodatkową porcją witaminy.

 

Skurcze mięśnie – dlaczego się pojawiają?

Jeśli towarzyszą tobie lekkie skurcze mięśni, opisywane niejednokrotnie jako ból całych łydek, może to świadczyć o złej kondycji żył, szczególnie gdy towarzyszy temu obrzęk stawów lub stóp. Jeśli problem jest głębszy, możesz mieć żylaki kończyn – wówczas najlepiej skontaktuj się z lekarzem specjalistą oraz profilaktycznie zaniechaj noszenia skarpet z ciasną gumką oraz ciasnego i niewygodnego obuwia – pozwól krwi swobodnie krążyć po całym ciele. Na problemy żylne zaleca się najczęściej także maści i żele z heparyną, które likwidują obrzęki i ból.

Podobny problem może pojawić się również po zwyczajnym przetrenowaniu. Towarzyszą mu głównie zakwasy oraz sztywność mięśni, a ból pojawia się nagle. W tym wypadku problemem, prócz niskiego poziomu magnezu, może być zwyczajnie brak formy, w wyniku której po wysiłku lub w jego trakcie mogą pojawić się nagłe przykurcze. Jeśli złapią cię one podczas treningu, szybko postaraj się wykonać ruch przeciwstawny – naciągnij mięsień w drugą stronę i przytrzymaj w tej pozycji, aż nie puści. Staraj się też masować i rozgrzewać mięsień, co ułatwi powrót do jego normalnej funkcji.

Co ciekawe, bardzo podobne efekty możemy uzyskać przez tzw. „zasiedzenie”, gdy nasz układ mięśniowy przez dłuższy czas jest w jednej pozycji, na dodatek nie do końca wygodnej. Potrafimy mu dokuczyć także uciskiem, siedząc noga na nogę lub stosując inne nieprawidłowe pozycje. W przypadku skurczu postępuj tak samo, ale na co dzień staraj się ćwiczyć zdrowe pozycje, zarówno siedząc, jak i stojąc, czy chodząc. Już kilkunastominutowy, codzienny trening odzwyczai cię od nieświadomego powtarzania niezdrowych pozycji ciała.

Skurcze mięśni mogą pojawić się też w przypadku przegrzania lub odwodnienia organizmu, np. na plaży lub w solarium. W tej sytuacji skurcz może również chwycić za mięśnie ramion czy klatki piersiowej i brzucha. Jeśli poczujesz coś podobnego:

  • jak najszybciej udaj się w zacienione miejsce,
  • wypij energetyzujący napój,
  • schłodź organizm,
  • jeśli to nie pomoże, nie bagatelizuj problemu i zgłoś się do lekarza.

Przegrzania i odwodnienia bywają zdradzieckie, a skutki – bardzo bolesne dla organizmu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
klebowska159

Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie? Chcesz stać się prawdziwą bestią? Chcesz stać się sławny i bogaty? Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie? Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz? Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody! PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-
kinga.filiks

Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO www.igortreneronline.pl Wejdź teraz i zacznij chudnąć w oczach jeszcze dzisiaj

Zgłoś nadużycie-
kinga.filiks

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
marcela.t93

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl