O czym mogą świadczyć częste skurcze mięśni?

Niekontrolowane, nagłe skurcze mięśni mogą dopaść każdego i skutecznie zepsuć dzień, szczególnie gdy staramy się żyć aktywnie. Skurcz może pojawić się samowolnie bez powodu do większych obaw, ale gdy powtarzają się one częściej, warto przypatrzeć się sprawie. O czym mogą świadczyć skurcze mięśni?
2018-02-28 00:00
Udostępnij
O czym mogą świadczyć częste skurcze mięśni?

Rola magnezu w organizmie człowieka

Magnez to pierwiastek, który bierze udział w wielu niezbędnych do życia procesach w naszym organizmie. Jak dowodzą badania, korzystnie wpływa na krzepnięcie krwi, działa profilaktycznie przeciw zapaleniu żył i reguluje pracę układu sercowego. Dodatkowo wzmacnia naszą odporność, pomaga w regeneracji komórek, obniża poziom cholesterolu we krwi, a także działa przeciwstresowo i pomaga mięśniom wrócić do formy. Właśnie dlatego stosuje się magnez m.in. na skurcze czy w okresie dużego wysiłku.

 

Przyczyny niedoboru magnezu

Jednym z najczęstszych powodów jest niedobór soli i minerałów w naszym organizmie (a co za tym idzie, często także w naszej diecie). Ale nie tylko zła dieta może do tego prowadzić; innym powód to np. nadmierne stosowanie środków moczopędnych.

Do niedoboru przyczynić się może także częste picie mocnej kawy, coli lub innych płynów zawierających kofeinę – wypłukuje ona z organizmu potas i magnez, które są niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego, w tym mięśni. Jaki magnez na skurcze wybrać? Warto być uważnym i sprawdzać dokładnie etykiety. Najlepiej wchłania się on w towarzystwie witaminy B6, dlatego magnez na skurcze, to np. Magne B-6 lub inny produkt sprawdzonej firmy z dodatkową porcją witaminy.

 

Skurcze mięśnie – dlaczego się pojawiają?

Jeśli towarzyszą tobie lekkie skurcze mięśni, opisywane niejednokrotnie jako ból całych łydek, może to świadczyć o złej kondycji żył, szczególnie gdy towarzyszy temu obrzęk stawów lub stóp. Jeśli problem jest głębszy, możesz mieć żylaki kończyn – wówczas najlepiej skontaktuj się z lekarzem specjalistą oraz profilaktycznie zaniechaj noszenia skarpet z ciasną gumką oraz ciasnego i niewygodnego obuwia – pozwól krwi swobodnie krążyć po całym ciele. Na problemy żylne zaleca się najczęściej także maści i żele z heparyną, które likwidują obrzęki i ból.

Podobny problem może pojawić się również po zwyczajnym przetrenowaniu. Towarzyszą mu głównie zakwasy oraz sztywność mięśni, a ból pojawia się nagle. W tym wypadku problemem, prócz niskiego poziomu magnezu, może być zwyczajnie brak formy, w wyniku której po wysiłku lub w jego trakcie mogą pojawić się nagłe przykurcze. Jeśli złapią cię one podczas treningu, szybko postaraj się wykonać ruch przeciwstawny – naciągnij mięsień w drugą stronę i przytrzymaj w tej pozycji, aż nie puści. Staraj się też masować i rozgrzewać mięsień, co ułatwi powrót do jego normalnej funkcji.

Co ciekawe, bardzo podobne efekty możemy uzyskać przez tzw. „zasiedzenie”, gdy nasz układ mięśniowy przez dłuższy czas jest w jednej pozycji, na dodatek nie do końca wygodnej. Potrafimy mu dokuczyć także uciskiem, siedząc noga na nogę lub stosując inne nieprawidłowe pozycje. W przypadku skurczu postępuj tak samo, ale na co dzień staraj się ćwiczyć zdrowe pozycje, zarówno siedząc, jak i stojąc, czy chodząc. Już kilkunastominutowy, codzienny trening odzwyczai cię od nieświadomego powtarzania niezdrowych pozycji ciała.

Skurcze mięśni mogą pojawić się też w przypadku przegrzania lub odwodnienia organizmu, np. na plaży lub w solarium. W tej sytuacji skurcz może również chwycić za mięśnie ramion czy klatki piersiowej i brzucha. Jeśli poczujesz coś podobnego:

  • jak najszybciej udaj się w zacienione miejsce,
  • wypij energetyzujący napój,
  • schłodź organizm,
  • jeśli to nie pomoże, nie bagatelizuj problemu i zgłoś się do lekarza.

Przegrzania i odwodnienia bywają zdradzieckie, a skutki – bardzo bolesne dla organizmu.