fit.pl mobile logo

Polki za rzadko robią cytologię!

Lęk, wstyd, złe wspomnienia lub brak czasu – to tylko nieliczne z argumentów, które słyszą ginekolodzy, kiedy pytają dlaczego ostatnie badanie cytologiczne było wykonane tak dawno temu. Dr Marta Mączka, organizatorka kampanii Salus feminis – projektu, którego celem jest profilaktyka raka szyjki macicy – wymienia osiem powodów, dla których kobiety nie wykonują regularnie cytologii

Boję się złego wyniku, więc nie robię cytologii

– W swojej karierze lekarskiej spotkałam kobiety, które od lat nie wykonywały cytologii, ponieważ obawiały się negatywnego wyniku badania – mówiły, że wolą żyć w nieświadomości niż ze świadomością raka. Takie kobiety bardzo często wybierały się do ginekologa dopiero wówczas, kiedy występowały u nich nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych czy silne bóle brzucha. Niestety, wtedy wyniki badania cytologicznego już rzeczywiście nie był dobry. Dlatego apeluję o to, aby wykonywać profilaktyczną cytologię regularnie, najrzadziej raz na trzy lata – to może uchronić nas przed rakiem szyjki macicy i przed złą, samospełniającą się przepowiednią – komentuje ginekolog dr Marta Mączka.

Źle wspominam ostatnią wizytę ginekologiczną, więc nie robię cytologii

Nierzadko pacjentki mają również złe wspomnienia z ostatniej wizyty ginekologicznej, która odbyła się wiele lat temu albo złe wyobrażenie lekarza ginekologa, u którego nigdy jeszcze nie były, ale o którym opowiadała koleżanka. Zdarza się, że przeprowadzone badanie było bolesne lub pozbawione atmosfery komfortu i poczucia bezpieczeństwa. – Wizja dodatkowego badania jakim jest cytologia może w takiej sytuacji przerażać. Wizyta u ginekologa to dość intymna chwila, która bywa trudna dla kobiet – w końcu rozbieramy się przed kimś całkowicie obcym. Zamiast jednak unikać cytologii postarajmy się znaleźć lekarza, przy którym będziemy się czuły bezpiecznie i komfortowo. Wtedy pobyt w gabinecie nie zakończy się złymi wspomnieniami – dodaje ginekolog Marta Mączka.

Bolało podczas seksu to i będzie boleć badanie

Problem przemilczany, ale częsty – wiele kobiet skarży się na ból podczas stosunku płciowego. Skoro boli w trakcie aktu seksualnego, który ma stanowić przyjemność to naturalnym jest, że pojawia się lęk przed badaniem z użyciem wziernika.

– Ból przy stosunku może być wynikiem wielu przyczyn. Pierwszą i najczęstszą z nich jest podłoże infekcyjne lub inne podłoże zapalne. Kolejną może być suchość pochwy, wady anatomiczne, ale także pochwica. Niezależnie od tego czy problem jest natury somatycznej czy psychicznej nie warto diagnozować się samodzielnie. Zamiast tego polecam udać się do lekarza ginekologa, który oceni przyczyny dolegliwości i pomoże podjąć dalsze kroki – uzupełnia dr Mączka.

Mój ginekolog został w mieście rodzinnym, więc nie robię cytologii od czasu przeprowadzki

Jeśli ginekolog nie jest przyjacielem kobiet, to na pewno jest ich sprzymierzeńcem. Często przywiązujemy się do swojego lekarza i nie potrafimy sobie wyobrazić wizyty u innego specjalisty. W przypadku przeprowadzki znalezienie nowego ginekologa jest jednak konieczne, bo niezwykle trudnym zadaniem będzie dojeżdżanie do rodzinnego miasta na badania. Nie wolno rezygnować z regularnych badań cytologicznych i ginekologicznych, a także z profilaktycznego badania piersi.

Nie mam czasu na profilaktykę zdrowia

Praca, dzieci, dom oraz ciągłe obowiązki – to częste wymówki kobiet, które nie mają czasu na profilaktykę zdrowia. W ten sposób argumentują fakt nierobienia cytologii od kilku lat. Warto zredefiniować swoje priorytety i na pierwszym miejscu postawić zdrowie. – Ostatnio była u mnie pacjentka, która nie wykonywała cytologii od 20 lat! Przyszła za namową koleżanki. Okazało się, że pojawiła się w ostatnim momencie. Wynik wskazał dysplazję szyjki macicy, którą można skutecznie wyleczyć. Warto zadbać o to, aby zdrowie było naszym priorytetem na liście zadań do wykonania – uzupełnia ginekolog.

Nie mam objawów choroby, czyli jestem zdrowa i nie muszę wykonywać profilaktycznej cytologii
Zazwyczaj choroba kojarzy nam się z konkretnymi objawami – w przypadku raka szyjki macicy tych objawów na początku może w ogóle nie być, albo mogą być nietypowe takie jak: plamienia między miesiączkami, upławy, ból w okolicy podbrzusza, ból podczas stosunku. Zatem niezależnie od braku objawów należy wykonywać profilaktyczną cytologię.

Już raz robiłam cytologię – więcej nie muszę

Niektóre kobiety sądzą, że wykonanie badania cytologicznego jeden raz w życiu wystarczy. Z obserwacji lekarskiej wynika, że wiele pacjentek jest głęboko przekonanych o tym, że wynik badania cytologicznego z szyjki macicy nie zmienia się, skoro od czasu ostatniego badania ich partner seksualny jest ten sam. – Przypominam wszystkim paniom, że cytologię trzeba robić jeden raz, ale nie jeden raz w życiu, tylko co najmniej jeden raz na trzy lata, a najlepiej jeden raz na rok. Nawet jeśli partner seksualny jest ten sam od wielu lat – puentuje dr Marta Mączka.

Wstydzę się badania ginekologicznego

Sporo kobiet po prostu wstydzi się badania ginekologicznego. Boją się, że będą oceniane a wizja rozebrania się przed obcą osobą wprowadza je w zakłopotanie. Jednak z powodu wstydu nie można rezygnować z badań profilaktycznych. Lekarz ginekolog zajmuje się zawodowo zdrowiem kobiet i w sposób obiektywny ocenia ich stan zdrowia a nie wygląd.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl