fit.pl mobile logo

Porcja słońca w kapsułce – czyli o suplementacji witaminy D zimą

W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na niedobór witaminy D, której w pozostałych okresach roku dostarcza nam słońce. Co możemy zrobić, aby uzupełnić jej braki, kiedy słonecznych promieni jest jak na lekarstwo?

Witamina D pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie, a jej niedobór to problem większości Polaków. Potrzebujemy jej szczególnie zimą, gdy dostęp do promieni słonecznych jest ograniczony. U wielu osób powoduje to uczucie ogólnego osłabienia. W takim momencie należy postawić na suplementację oraz włączyć do swojej diety produkty, których spożywanie pozwoli nam uzupełnić witaminowe braki.

Rola witaminy D w naszym organizmie

Witamina D odgrywa najważniejszą rolę we wzmacnianiu naturalnych sił obronnych naszego organizmu. Utrzymuje go w równowadze, a przy tym sprzyja stabilizacji wapnia w organizmie. Witaminę D zaleca się więc między innymi dla utrzymania i wzmocnienia naszych kości oraz stawów. Jej braki szczególnie doskwierają nam jesienią i zimą – właśnie wtedy najczęściej czujemy ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu, jesteśmy też narażeni na różne infekcje. Jest to problem na tyle powszechny, że naukowcy zastanawiają się nawet nad rolą niedoboru witaminy D w rozwoju depresji. Jak dotąd stwierdzono pewne zależności, ale mechanizm nie jest jeszcze do końca poznany.

Objawy niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D może objawiać się częstymi infekcjami. Mogą go również sygnalizować stany zapalne skóry oraz spojówek, a także bóle mięśniowe i nerwobóle. Najpewniejszym sposobem, by dowiedzieć się, czy cierpimy na niedobór witaminy D, jest wykonanie badania krwi i sprawdzenie jej poziomu. Warto również wspomnieć, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy D może być dla nas szkodliwy. Gdy jest jej za dużo, zaczynamy odczuwać bóle głowy, brzucha, a nawet mogą się nam zdarzyć biegunki.

Gdzie znajdziemy witaminę D?

Witamina D w organizmie człowieka może pochodzić z dwóch źródeł. Przede wszystkim jest syntetyzowana przez naskórek pod wpływem promieniowania ultrafioletowego i w wyniku metabolizmu wątrobowego. Druga droga to droga pokarmowa. Zdaniem lekarzy, najlepszym sposobem na dostarczenie odpowiedniej dawki witaminy D jest wystawianie się na działanie światła słonecznego w okresie letnim, dwa do trzech razy w tygodniu. Zimą w Polsce niestety nie mamy takiej możliwości, dlatego pozostaje nam szukać witaminy D w tym, co jemy. Jednym z najlepszych jej źródeł są tłuste ryby morskie – na przykład pstrąg i makrela. Bogate w witaminę D są także: awokado, żółtka jaj, borówki i wątróbka. Warto również sięgnąć po produkty mleczne.

Witamina D w kapsułkach

Tabletki i kapsułki to najbardziej popularna metoda suplementacji. Lekarze najczęściej polecają je swoim pacjentom w okresie od października do marca. Tabletki są proste w podaniu i nie wymagają skrupulatnego odmierzania dawki. Aby osiągnąć pożądane rezultaty należy jednak pamiętać, by witaminę D w tabletkach przyjmować z posiłkiem zawierającym tłuszcz. Zwykle wystarczy, jeśli będzie to 1 kapsułka dziennie.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
patafilar

Nie biorę żadnych suplementów witamin, bo najlepsze i naturalne witaminy mam w sokach. Soki wyciskam w wyciskarce wg. zaleceń https://terapiasokami.pl/gdzie-szukac-witamin. Takie soki pełne witamin świetnie zadbają o zdrowie i urodę. Od lat jestem zdrowa jak rydz i młodo wyglądam dzięki sokom, zwłaszcza warzywnym.

Zgłoś nadużycie-
hanka.rozek

A po świętach www.igortreneronline.pl ! Spełnij swoje marzenia o fit sylwetce!!!

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl