Porcja słońca w kapsułce – czyli o suplementacji witaminy D zimą

W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na niedobór witaminy D, której w pozostałych okresach roku dostarcza nam słońce. Co możemy zrobić, aby uzupełnić jej braki, kiedy słonecznych promieni jest jak na lekarstwo?
2017-12-19 00:00
Udostępnij
Porcja słońca w kapsułce – czyli o suplementacji witaminy D zimą

Witamina D pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie, a jej niedobór to problem większości Polaków. Potrzebujemy jej szczególnie zimą, gdy dostęp do promieni słonecznych jest ograniczony. U wielu osób powoduje to uczucie ogólnego osłabienia. W takim momencie należy postawić na suplementację oraz włączyć do swojej diety produkty, których spożywanie pozwoli nam uzupełnić witaminowe braki.

Rola witaminy D w naszym organizmie

Witamina D odgrywa najważniejszą rolę we wzmacnianiu naturalnych sił obronnych naszego organizmu. Utrzymuje go w równowadze, a przy tym sprzyja stabilizacji wapnia w organizmie. Witaminę D zaleca się więc między innymi dla utrzymania i wzmocnienia naszych kości oraz stawów. Jej braki szczególnie doskwierają nam jesienią i zimą – właśnie wtedy najczęściej czujemy ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu, jesteśmy też narażeni na różne infekcje. Jest to problem na tyle powszechny, że naukowcy zastanawiają się nawet nad rolą niedoboru witaminy D w rozwoju depresji. Jak dotąd stwierdzono pewne zależności, ale mechanizm nie jest jeszcze do końca poznany.

Objawy niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D może objawiać się częstymi infekcjami. Mogą go również sygnalizować stany zapalne skóry oraz spojówek, a także bóle mięśniowe i nerwobóle. Najpewniejszym sposobem, by dowiedzieć się, czy cierpimy na niedobór witaminy D, jest wykonanie badania krwi i sprawdzenie jej poziomu. Warto również wspomnieć, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy D może być dla nas szkodliwy. Gdy jest jej za dużo, zaczynamy odczuwać bóle głowy, brzucha, a nawet mogą się nam zdarzyć biegunki.

Gdzie znajdziemy witaminę D?

Witamina D w organizmie człowieka może pochodzić z dwóch źródeł. Przede wszystkim jest syntetyzowana przez naskórek pod wpływem promieniowania ultrafioletowego i w wyniku metabolizmu wątrobowego. Druga droga to droga pokarmowa. Zdaniem lekarzy, najlepszym sposobem na dostarczenie odpowiedniej dawki witaminy D jest wystawianie się na działanie światła słonecznego w okresie letnim, dwa do trzech razy w tygodniu. Zimą w Polsce niestety nie mamy takiej możliwości, dlatego pozostaje nam szukać witaminy D w tym, co jemy. Jednym z najlepszych jej źródeł są tłuste ryby morskie – na przykład pstrąg i makrela. Bogate w witaminę D są także: awokado, żółtka jaj, borówki i wątróbka. Warto również sięgnąć po produkty mleczne.

Witamina D w kapsułkach

Tabletki i kapsułki to najbardziej popularna metoda suplementacji. Lekarze najczęściej polecają je swoim pacjentom w okresie od października do marca. Tabletki są proste w podaniu i nie wymagają skrupulatnego odmierzania dawki. Aby osiągnąć pożądane rezultaty należy jednak pamiętać, by witaminę D w tabletkach przyjmować z posiłkiem zawierającym tłuszcz. Zwykle wystarczy, jeśli będzie to 1 kapsułka dziennie.