fit.pl mobile logo

Problemy jelitowe - jakie badania należy zrobić i gdzie udać się po poradę?

Spośród całego układ pokarmowego to właśnie jelita przysparzają najwięcej problemów. Jelita są niezwykle delikatne i tak też powinny być traktowane. W ostatnich latach świadomość społeczeństwa odnośnie roli, jaką odgrywają jelita, znacznie wzrosła. Nie bez powodu nazywane bywają często „drugim mózgiem” naszego ciała. Problemy z jelitami mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i komfort życia. Co zatem robić by funkcjonowały prawidłowo i gdzie szukać pomocy, gdy pojawią się problemy?

Jak rozpoznać problem?

Istnieje kilka charakterystycznych objawów wskazujących na problemy z jelitami. Należą do nich: częste bóle w dolnej części brzucha, wymioty, nudności, krew w stolcu, zaburzenia rytmu wypróżnień oraz wzdęcia. Nie można ich bagatelizować, zwłaszcza gdy nawracają i nie ustępują przez dłuższy czas. Objawy te negatywnie wypływają na komfort naszego życia, dlatego warto zareagować jak najszybciej.

Dietetyk kliniczna i założycielka z MajAcademy, Roksana Środa zdradza, że: – Najczęściej w swoim gabinecie spotykam się z dolegliwościami takimi jak IBS – zespół jelita nadwrażliwego, SIBO – przerost bakteryjny jelita cienkiego oraz IMO – przerost bakteryjny metanogenów. Podstawą rozwiązania problemów z jelitami jest odpowiednia diagnostyka oraz odszukanie przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości.

Badania to podstawa!

Jest wiele sygnałów, jakie daje nam nasze ciało w momencie pojawienia się problemów w układzie pokarmowym. Z reguły, gdy tylko coś niepokoi, od razu szukamy diagnozy w… Internecie. Szukanie na chybił trafił i opieranie się na niesprawdzonych źródłach może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. Nic nie zastąpi profesjonalnej porady. Bywa, że poszczególne problemy dają takie same lub bardzo podobne objawy. Dlatego należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą w celu ustalenia przyczyn trapiących nas dolegliwości.

Jak to wygląda? Specjaliści z MajAcademy po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu zalecają wykonanie odpowiednio dopasowanego do podejrzewanych schorzeń pakietu badań.

– Istnieje stały zestaw badań, jaki zalecam obowiązkowo do wykonania na start przy każdym leczeniu, tj. morfologia, OB, CRP. Proszę również o kalprotektynę oraz żelazo, ferrytynę czy elektrolity. Jedynym bardziej skomplikowanym badaniem, zalecanym już na samym początku, jest test wodorowo-metanowy w kierunku SIBO. Pozostałe badanie dobierane są indywidualnie, po zapoznaniu się z wynikami i poznaniu podstawowych objawów i dolegliwości. – tłumaczy Roksana Środa.

rawidłowe rozpoznanie choroby jelit ma niezwykłe znaczenie i od niego zależy wprowadzenie skutecznego leczenia. W przypadkach SIBO i IMO najczęściej wymagane jest w początkowej fazie leczenie farmakologiczne. Z kolei w przypadku IBS wystarczającym rozwiązaniem jest wdrożenie odpowiedniej diety. Pomoc dietetyka w takim leczeniu jest ogromnym wsparciem. Dokładnie określi zapotrzebowanie kaloryczne i skomponuje menu tak, by stan zapalny nie wyniszczał organizmu.

– Rekomendujemy, by wprowadzić do diety oleje roślinne, jak olej lniany czy z wiesiołka oraz orzechy. Dieta powinna być zdrowa, urozmaicona i pełnowartościowa, ale też prawidłowo zbilansowana. Profil antyzapalny wykazują głównie produkty wysoko przetworzone, ale w dłuższej perspektywie czasu problematyczny może okazać się także nadmiar produktów powszechnie uważanych za zdrowe, jak np. orzechy czy soja. – zauważa Roksana Środa.

Przez żołądek do… zdrowych jelit

Specjaliści MajAcademy podkreślają, że badania to tylko pierwszy krok na drodze do lepszego samopoczucia. Zdrowy styl życia stanowi niezbędny element leczenia. Jak podkreśla dietetyk Roksana Środa, gdy cierpimy z powodu choroby jelit, trzeba dobrze zaplanować dietę i mieć świadomość tego, co nam służy, a co szkodzi. Odpowiednie żywienie jest tak samo ważne, jak przyjmowane leki i stosowana kuracja. Jednak istotą jest, aby dietę dostosować konkretnie do jednostki chorobowej, a nie skupiać się tylko na łagodzeniu objawów.

Zarówno w przypadku zastosowania diety od początku leczenia, jak i po terapii antybiotykowej, najczęstszym wskazaniem jest stosowanie diety eliminacyjnej. Jest to bardzo ważny czas, dlatego lepiej unikać jedzenia „na mieście” i skupić się na samodzielnym przygotowywaniu posiłków. Etap ten wymaga sporego zaangażowanie ze strony pacjenta oraz dietetyka, niemniej warto wytrwać – efekty wynagrodzą wszelkie trudy.

Gdy już ustalimy przyczyny dolegliwości, dopasowanie odpowiedniego jadłospisu nie będzie stanowić problemu, m.in. dzięki platformie z 24-godzinnym dostępem i możliwością konsultacji z dietetykiem w każdej chwili. W ofercie MajAcademy znajdują się diety skomponowane z myślą o osobach cierpiących na choroby jelit. Zamawiając taki jadłospis, dostajemy jednocześnie dostęp do planu żywieniowego z gotową listą zakupów. Platforma MajAcademy to jedno miejsce dające wiele możliwości.

Pamiętajmy o aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna również jest niezwykle ważna, nie tylko dla jelit, ale i dla pozostałych narządów. Ruch dobroczynnie wpływa na prawidłową motorykę jelit, dzięki czemu resztki pokarmowe sprawniej usuwane są z organizmu. Regularna aktywność sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu, dlatego nie warto z niej rezygnować.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl