Rezonans magnetyczny kolana - kiedy wykonać takie badanie?

Rezonans magnetyczny kolana to bezpieczne, bezbolesne badanie mające na celu kompleksową ocenę stanu wewnętrznych struktur tej części ciała. W tej chwili jest to najlepszy sposób na dogłębne zdiagnozowanie urazów stawu kolanowego.
2020-05-11 00:00
Udostępnij
Rezonans magnetyczny kolana - kiedy wykonać takie badanie?

Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny kolana

Badanie kolana rezonansem magnetycznym (RM kolana) robione jest zazwyczaj wówczas, gdy pacjent odczuwa ból lub dyskomfort spowodowany urazem stawu kolanowego. W wyniku badania można między innymi stwierdzić, czy doszło do uszkodzenia rzepki, łąkotek, więzadeł (np. zerwanie, naderwanie, naciągniecie), czy też do zwichnięcia lub skręcenia całego bądź fragmentu stawu kolanowego.

Dzięki badaniu kolana rezonansem można zdiagnozować również tak poważne nieprawidłowości jak guzy i zmiany nowotworowe w obrębie tej części ciała.

Pogłębiający się problem może skutecznie pokrzyżować plany związane nie tylko z uprawianiem sportu, dlatego już przy pierwszych niepokojących objawach warto zgłosić się na konsultację do lekarza.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kolana

RM kolana to często wykonywane badanie u osób aktywnych fizycznie. Niestety, uprawianie sportu, szczególnie wyczynowo, idzie w parze z kontuzjami.

Badanie kolana rezonansem zalecane jest przez lekarzy zazwyczaj w następujących sytuacjach:

- gdy samo badanie palpacyjne nie pozwala stwierdzić przyczyny problemu,
- gdy istnieje podejrzenie, że RTG kolana również nie da jednoznacznej odpowiedzi,
- gdy konieczna jest operacja tej części ciała - obraz wewnętrznych struktur kolana, otrzymany dzięki rezonansowi, pozwala na dokładne zapoznanie się z jego stanem, co przekłada się na odpowiednie przygotowanie do operacji.

Szczegółowe informacje na temat wskazań i przeciwwskazań do rezonansu kolana można znaleźć w artykule: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-stawu-kolanowego-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

Przebieg badania - przygotowanie, czas trwania, samopoczucie po badaniu

Badanie kolana rezonansem magnetycznym nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Szczególne wytyczne dotyczą pacjentów, którym ma być podany kontrast zwiększający widoczność obrazowanych struktur.

RM kolana robi się najczęściej przy użyciu tzw. rezonansu otwartego - w przeciwieństwie do np. RM głowy pacjent nie jest wprowadzany do żadnej “tuby”, w zasięgu działania urządzenia znajduje się jedynie noga. Badanie jest dzięki temu komfortowe nawet dla osób z klaustrofobią.

Do RM kolana nie trzeba się rozbierać, ale konieczne jest zdjęcie z siebie wszystkich metalowych przedmiotów, takich jak okulary, pasek, biżuteria. Również telefon czy też karty płatnicze powinny pozostać poza pokojem badań.

Samo badanie trwa od dwudziestu minut do około godziny. Jeśli odbywa się ono bez użycia kontrastu pacjent może po badaniu od razu wrócić do swoich codziennych zajęć, także do prowadzenia samochodu.

Gdzie można zrobić rezonans magnetyczny kolana

RM kolana można wykonać w szpitalach, przychodniach, placówkach diagnostycznych, które dysponują odpowiednim sprzętem. Ich listę (z podziałem na miejscowości) można znaleźć na stronie Badania.znanylekarz.pl. Za pośrednictwem tej strony można także porównać ceny i umówić badanie w dogodnym dla siebie terminie.

Zdjęcie: Istockphoto.com