fit.pl mobile logo

Rezonans magnetyczny kolana - kiedy wykonać takie badanie?

Rezonans magnetyczny kolana to bezpieczne, bezbolesne badanie mające na celu kompleksową ocenę stanu wewnętrznych struktur tej części ciała. W tej chwili jest to najlepszy sposób na dogłębne zdiagnozowanie urazów stawu kolanowego.

Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny kolana

Badanie kolana rezonansem magnetycznym (RM kolana) robione jest zazwyczaj wówczas, gdy pacjent odczuwa ból lub dyskomfort spowodowany urazem stawu kolanowego. W wyniku badania można między innymi stwierdzić, czy doszło do uszkodzenia rzepki, łąkotek, więzadeł (np. zerwanie, naderwanie, naciągniecie), czy też do zwichnięcia lub skręcenia całego bądź fragmentu stawu kolanowego.

Dzięki badaniu kolana rezonansem można zdiagnozować również tak poważne nieprawidłowości jak guzy i zmiany nowotworowe w obrębie tej części ciała.

Pogłębiający się problem może skutecznie pokrzyżować plany związane nie tylko z uprawianiem sportu, dlatego już przy pierwszych niepokojących objawach warto zgłosić się na konsultację do lekarza.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kolana

RM kolana to często wykonywane badanie u osób aktywnych fizycznie. Niestety, uprawianie sportu, szczególnie wyczynowo, idzie w parze z kontuzjami.

Badanie kolana rezonansem zalecane jest przez lekarzy zazwyczaj w następujących sytuacjach:

- gdy samo badanie palpacyjne nie pozwala stwierdzić przyczyny problemu,
- gdy istnieje podejrzenie, że RTG kolana również nie da jednoznacznej odpowiedzi,
- gdy konieczna jest operacja tej części ciała - obraz wewnętrznych struktur kolana, otrzymany dzięki rezonansowi, pozwala na dokładne zapoznanie się z jego stanem, co przekłada się na odpowiednie przygotowanie do operacji.

Szczegółowe informacje na temat wskazań i przeciwwskazań do rezonansu kolana można znaleźć w artykule: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-stawu-kolanowego-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

Przebieg badania - przygotowanie, czas trwania, samopoczucie po badaniu

Badanie kolana rezonansem magnetycznym nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Szczególne wytyczne dotyczą pacjentów, którym ma być podany kontrast zwiększający widoczność obrazowanych struktur.

RM kolana robi się najczęściej przy użyciu tzw. rezonansu otwartego - w przeciwieństwie do np. RM głowy pacjent nie jest wprowadzany do żadnej “tuby”, w zasięgu działania urządzenia znajduje się jedynie noga. Badanie jest dzięki temu komfortowe nawet dla osób z klaustrofobią.

Do RM kolana nie trzeba się rozbierać, ale konieczne jest zdjęcie z siebie wszystkich metalowych przedmiotów, takich jak okulary, pasek, biżuteria. Również telefon czy też karty płatnicze powinny pozostać poza pokojem badań.

Samo badanie trwa od dwudziestu minut do około godziny. Jeśli odbywa się ono bez użycia kontrastu pacjent może po badaniu od razu wrócić do swoich codziennych zajęć, także do prowadzenia samochodu.

Gdzie można zrobić rezonans magnetyczny kolana

RM kolana można wykonać w szpitalach, przychodniach, placówkach diagnostycznych, które dysponują odpowiednim sprzętem. Ich listę (z podziałem na miejscowości) można znaleźć na stronie Badania.znanylekarz.pl. Za pośrednictwem tej strony można także porównać ceny i umówić badanie w dogodnym dla siebie terminie.

Zdjęcie: Istockphoto.com

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl