fit.pl mobile logo

Skuteczne sposoby na zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Skurcze i bóle brzucha, zgaga, niestrawność i uczucie pełności mogą się pojawić po bardzo obfitym i tłustym posiłku. Jeśli te objawy nie są Ci obce, poznaj jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe są jednymi z najczęstszych dolegliwości wśród dorosłych. Cierpią na nie głównie osoby starsze, ale problem jest coraz bardziej powszechny także wśród młodych i aktywnych zawodowo osób. Przyczyn zaburzeń pracy żołądka i jelit należy upatrywać w stresie, szybkim trybie życia, który nie pozwala na spokojne spożywanie domowych potraw, przejedzeniu, zbyt obfitych i tłustych posiłkach, serwowanych zwłaszcza podczas świąt i uroczystości rodzinnych. W rezultacie występują nieprzyjemne objawy, jak ból brzucha, zgaga, gazy, wzdęcia, nudności i bóle jelit. Wystąpienie kilku objawów jednocześnie i utrzymywanie się ich przez dłuższy czas, może również sugerować czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego: zespół jelita drażliwego albo dyspepsja. Najczęściej jednak dolegliwości jelitowe i żołądkowe mają charakter krótkotrwały i wiążą się z dużym dyskomfortem, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Poradzić sobie z tym problemem pomogą domowe środki.


To, co jest pod ręką
Ból brzucha można łatwo załagodzić, wykorzystując podręczne środki, dostępne w każdym domu. Na nieprzyjemne dolegliwości związane ze skurczem żołądka pomoże zwykły ciepły okład. Jeśli zabraknie specjalnego kompresu rozgrzewającego, można go wykonać samodzielnie, zawijając w szmatkę albo skarpetę garść surowego ryżu i podgrzewając go przez minutę w mikrofalówce. Skutecznym sposobem na niestrawność jest wypicie kubka ciepłej wody z cytryną. Właściwości łagodzące dolegliwości żołądkowo-jelitowe mają także niektóre rośliny. Na przykład, wytwarzany przez siemię lniane śluz chroni ścianki żołądka przed podrażnieniami, a koper włoski i korzeń lukrecji łagodzą ból brzucha. Jabłka polepszają perystaltykę, a ocet jabłkowy leczy roztrój żołądka. Na wzdęty brzuch pomaga sok aloesowy. Przy zaburzeniach żołądkowych warto sięgnąć także po imbir, który ma właściwości przeciwzapalne. Korzeń rośliny pomaga złagodzić dolegliwości bólowe i stymuluje trawienie. Na przejedzenie, z kolei, zaradzą niektóre działające rozkurczowo przyprawy, jak majeranek albo kminek.
Herbatki ziołowe na ból brzucha
Nieoceniony wkład w łagodzenie zaburzeń żołądkowo-jelitowych wnoszą także herbatki ziołowe. Napary, w skład których wchodzą rośliny lecznicze, są skuteczne w przypadku zgagi, wzdęć, nudności i bólu brzucha. W walce z dolegliwościami żołądkowymi pomocna jest herbatka miętowa albo rumiankowa. Rumianek bowiem nie tylko uspokaja nerwy, ale również łagodzi ból i jest skuteczny w przypadku rozstroju żołądka. Mięta zaś – najlepiej świeża – ma działanie rozkurczające. Dobrym lekiem na zgagę jest wspomniane już wcześniej siemię lniane. Podobne właściwości ma herbatka z kwiatu lipy. Rozkurczająco na mięśnie żołądka działa także dziurawiec. Można pić napar, ale o wiele bardziej skuteczny jest sok z rośliny leczniczej – dodatkowo likwiduje on kolki i stymuluje drogi żółciowe. Przy dolegliwościach jelitowych warto sięgnąć po herbatę z maliną, łagodzi ona bowiem bolesne skurcze mięśni gładkich. Także melisa niweluje napięcie jelita grubego, stymuluje trawienie, zmniejsza wzdęcia i gazy, a także zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu niweluje rozstroje układu pokarmowego.
Lek na wzdęcia na bazie roślin
Lecznicze właściwości niektórych roślin zostały wielokrotnie potwierdzone w badaniach. Nic więc dziwnego, że są one podstawą niektórych leków na wzdęcie. Na przykład, Iberogastu – za jego działanie odpowiada dziewięć ziół leczniczych. To między innymi wspomniane już owoce kminku, kwiat rumianku, liście mięty pieprzowej i melisy lekarskiej. Oprócz nich w skład Iberogastu wchodzi jeszcze pięć roślin leczniczych, którym warto przyjrzeć się bliżej. Ekstrakt z ubiorku gorzkiego pobudza motorykę układu trawiennego: rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego, ułatwiając przesuwanie dalej treści pokarmowej. Korzeń arcydzięgla łagodzi skurcze i działa przeciwzapalnie. Owoce ostropestu plamistego ułatwiają trawienie i zmniejszają dolegliwości bólowe. Ekstrakt glistnika jaskółcze ziele stymuluje mięśnie układu pokarmowego i likwiduje przyczyny skurczu żołądka, dodatkowo posiada silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Pozytywne działanie na błonę śluzową okazuje korzeń lukrecji. Występujące razem rośliny lecznicze sprawiają, że lek działa skutecznie na różne dolegliwości trawienne. Możesz go zawsze mieć pod ręką w domowej apteczce.

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
bernatka.nosek

Ja niestety pomimo prób z podanymi przez Was metodami naturalnymi poniosłam porażkę jeżeli chodzi o sposoby na trawienie i tłuszcze, które nie mogły być przetrawione przez moje jelita. Pomocą okazał się cholestil max i mogę teraz zarówno w pracy jak i w domu normalnie funkcjonować.

Zgłoś nadużycie-
brzusiek

ja póki co ograniczyłam spożywanie żywności wysokoprzetworzonej i przeszłam na lekką dietę,ale jak to nie pomoże to spróbuje tego specyfiku o ktorym piszesz

Zgłoś nadużycie-
Tamara Raczek

Moje zaburzenia jelitowe objawiały się bólem brzucha i przewlekłymi zaparciami. Pomógł dopiero Dicopeg 10g oraz zmiana diety na lekkostrawną

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl