Terapia widzenia. Nowy trend w okulistyce

Ostrość i jakość widzenia zależy od pracy całego układu wzrokowego czyli w skrócie oczu, mózgu i mięśni okoruchowych. Informacja wzrokowa przekazywana z oczu przez nerw wzrokowy dopiero w mózgu odczytywana jest jako obraz. Prawidłowe widzenie jest możliwe tylko wtedy gdy wszystkie elementy układu wzrokowego działają odpowiednio. Terapia widzenia to nowa metoda walki z wadami wzroku, która ma na celu usprawnienie całego układu wzrokowego.
2023-10-03 00:00
Udostępnij
Terapia widzenia. Nowy trend w okulistyce

Terapia widzenia (Vision Therapy) to indywidualny, nadzorowany przez specjalistę program ćwiczeń mający na celu usprawnienie, rehabilitację i rozwój procesu widzenia. Zalecana jest szczególnie dzieciom z problemami wzrokowymi takimi jak: zez, niedowidzenie, problemami ruchowymi czy problemami w nauce, które często wynikają z nieprawidłowo działającego układu wzrokowego, który można wyćwiczyć. Terapia jest pomocna u osób, które przeszły udar, wylew lub uraz mózgu i muszą nauczyć się od nowa widzenia, ponieważ widzą podwójnie lub mają ograniczenia w polu widzenia. Ćwiczenia wzrokowe są również uzupełnieniem rehabilitacji przed i po operacji zeza. Szczególnie u osób, które pracują w bliży, najczęściej przy komputerze, występują zaburzenia akomodacji objawiające się bólami głowy, zamazywaniem obrazu oraz ogólnym dyskomfortem w czasie pracy. W ich przypadku ćwiczenia wzrokowe pozwalają na zmniejszenie napięcia akomodacyjnego i wykluczenie towarzyszących objawów.

Z terapii widzenia może skorzystać każdy pacjent bez względu na wiek, u którego istnieje potrzeba usprawnienia funkcji układu wzrokowego.

Terapia widzenia prowadzi do poprawy całego procesu przetwarzania bodźców wzrokowych. Nie opiera się jedynie na mechanicznych ćwiczeniach samych gałek ocznych, ale przede wszystkim wpływa na mózg, dzięki czemu otwiera przed nim nowe możliwości widzenia. Wspiera zaburzone funkcje wzrokowe, pomaga w podwyższeniu komfortu życia i samopoczucia pacjentów. Biorąc pod uwagę zwiększający się odsetek osób krótkowzrocznych i tych pracujących przy komputerach, terapia może mieć szerokie pole do eksploracji możliwości poprawy ogólnej sprawności widzenia u tych pacjentów, ale również u osób z poważniejszymi schorzeniami wzroku – podkreśla Piotr Toczołowski, specjalista optometrii klinicznej i terapeuta widzenia z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Podstawą terapii widzenia są regularne ćwiczenia dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta i jego problemów ze wzrokiem oraz do stanu widzenia. Wykonuje się je nie tylko w trakcie wizyt u specjalisty, ale również w domu. Sesje ćwiczeń trwają najczęściej do 20 minut. Ważne jest aby były wykonywane regularnie - postępy są oceniane przez specjalistę w określonych odstępach czasu. W przypadku dzieci to rodzice powinni zostać poinformowani o metodach ćwiczeń ze swoimi pociechami i dbać o ich systematyczność.

Terapia widzenia może pomóc pacjentom nie tylko w poprawie jakości życia i komfortu pracy, ale także ułatwić powrót do codziennego życia osobom z poważnymi problemami takimi jak niedowidzenie, przed i po operacją zeza, po udarach, wylewach kiedy wykonanie prostych czynności staje się problemem.