E-papierosy stały się najpopularniejszą formą używki nikotynowej wśród młodzieży szkolnej. Blisko połowa uczniów (47,6%) przyznaje się do codziennego korzystania z nich, z czego co piąty (21,3%) preferuje e-papierosy jednorazowe, głównie ze względu na łatwą dostępność i atrakcyjne, słodkie smaki. Według wyników badania przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej „Wdychasz czy oddychasz?”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, głównym motywem sięgania po wyroby nikotynowe przez młodzież jest potrzeba rozładowania stresu (34%), wyprzedzając tym samym ciekawość jako czynnik motywujący (13%).
Aleksandra Załęska
2024-03-01 07:57
Udostępnij
Wapuje blisko połowa młodzieży!

Ankietowani, w liczbie 342 uczniów w wieku od 13 do 19 lat, wskazali, że 76,7% z nich miało doświadczenie z nikotyną, a 64,9% przyznaje się do używania wyrobów nikotynowych codziennie lub okresowo. W przypadku e-papierosów, 47,6% uczniów deklaruje ich codzienne używanie, z czego 42,4% wskazało e-papierosy jako swój pierwszy kontakt z nikotyną.

Rafał Molenda z Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin podkreśla, że smak i zapach są głównymi powodami popularności e-papierosów wśród uczniów, którzy również doceniają ich nowoczesne opakowania i łatwą dostępność w sklepach spożywczych czy stacjach benzynowych.

Analiza wyników badania pokazuje, że pomimo zakazu sprzedaży wyrobów nikotynowych osobom nieletnim, większość z nich (57%) dokonuje zakupów osobiście w sklepach stacjonarnych, a 11% decyduje się na zakupy online, mimo zakazu tego typu sprzedaży. Te dane sugerują, że obecne przepisy dotyczące sprzedaży nikotyny nieletnim są nieskuteczne i wymagają pilnej rewizji.

Agata Nowicka, członek zarządu Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, zauważa, że niepokojące jest również to, że 30% uczniów korzystających z jednorazowych e-papierosów zużywa je w ciągu doby lub nawet krócej, co sugeruje wysokie ryzyko uzależnienia. Dodaje także, że presja środowiska szkolnego i obciążenia psychiczne mogą być głównymi czynnikami prowadzącymi do sięgania przez młodzież po nikotynę, co powinno być uwzględnione w działaniach reformujących psychiatrię dziecięcą.

Fundacja dla Zdrowia Mózgu i Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin