Ledwo wiosna się rozpoczęła, a już obudziły się kleszcze. Zaczynają czyhać na nas nie tylko w leśnych gęstwinach, ale również w parkach miejskich i przydomowych trawnikach
fit.pl
2010-07-12 00:00
Udostępnij
Wiosenne zagrożenie - kleszcze

Ixodes_ricinusDlatego kwiecień to najwyższy czas, aby zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Niestety przed boreliozą uchroni nas tylko unikanie tych pajęczaków.

Kleszcze pospolite występuje powszechnie na terenie całej Polski. Najczęściej w lasach liściastych i mieszanych, w miejscach wilgotnych. Na obszarze kraju wykazują aktywność od połowy kwietnia do listopada. Kleszcze mogą przenosić pierwotniaki, bakterie i wirusy powodujące choroby niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, takie jak zapalenie opon mózgowych czy bolerioza.

Nie ma przyczynowego leczenia kleszczowego zapalenia mózgu, ale wystąpieniu choroby oraz jej następstw można zapobiegać stosując szczepienia ochronne. Prawidłowo przeprowadzone wywołują w organizmie osoby zaszczepionej produkcję swoistych przeciwciał, przeciw wirusowi KZM. Natychmiast po ukłuciu przez zakażonego kleszcza, przeciwciała te zwalczają zakażenie i nie dochodzi do rozprzestrzenienia się wirusa w organizmie.

Optymalnym czasem na rozpoczęcie szczepienia podstawowego przeciw KZM jest zimna pora roku, by zapewnić odporność przed początkiem sezonu żerowania kleszczy na wiosnę. Dla osób podróżujących i tych, którzy późno zdecydowali się na szczepienie, lekarz może zalecić przyspieszony schemat szczepienia zaczynający się, na co najmniej 3 tygodnie przed wyjazdem lub wakacjami.

By zapewnić długotrwałą ochronę przed kleszczowym zapaleniem mózgu, po przyjęciu szczepienia podstawowego niezbędne są także pojedyncze szczepienia przypominające podawane w odstępach kilkuletnich w zależności od wieku pacjenta i lokalnych zaleceń. O terminach ich podania decyduje lekarz.

Borelioza to druga, bardzo poważana choroba zakaźna wywoływana przez bakterie przenoszone na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Jednak zapobieganie boreliozie polega przede wszystkim na unikaniu ukąszenia kleszczy poprzez noszenie odpowiedniego ubioru (koszula z długimi rękawami, długie spodnie, zakryte buty), unikanie wypraw w rejony, w których jest dużo kleszczy, unikanie chodzenia w wysokiej trawie i krzakach, unikanie chodzenia po lesie i łące, stosowanie środków odstraszających owady. Gdy już pajęczak zadomowi się na naszej skórze uchronić prze boreliozą może wczesne, szybkie i ostrożne usunięcie przyssanego kleszcza z powierzchni skóry.