Łzawienie oka, swędzenie i wrażliwość na światło to pierwsze objawy zapalenia spojówek. Z takimi symptomami najlepiej zgłosić się do okulisty, alergologa lub lekarza pierwszego kontaktu  
fit.pl
2012-03-14 00:00
Udostępnij
Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek to najczęściej występująca choroba oczu charakteryzująca się dokuczliwymi objawami. Cechuje ją zaczerwienienie, obrzęk i pieczenie oka, łzawienia, światłowstręt, uczucie ciała obcego na gałce (tzw. piasku) oraz sklejanie powiek. Dolegliwość znacznie utrudnia funkcjonowania. Chory ma problemy z czytaniem i prowadzeniem samochodu. Ulgę przynosi założenie ciemnych okularów.

Objawów nie należy lekceważyć, choć choroba nie powoduje trwałego uszkodzenia. Niewskazane jest podejmowanie samodzielnych prób leczenia. Z podejrzeniem zapalenia spojówek trzeba od razu zgłosić się do specjalisty. Fachowe badanie pomoże w ustaleniu rodzaju zapalenia, po czym lekarz zaleci właściwy sposób kuracji. To najszybsza i skuteczna droga do pokonania uciążliwej przypadłości.

Wyróżniane są trzy rodzaje zapalenie spojówek:

- Zapalenia spojówek niezakaźne: proste i o podłożu alergicznym

Przyczyną może być nieprawidłowo dobrane soczewki do wady wzroku, światło, zanieczyszczone powietrze, kłopoty ze snem, zmęczenie i zespół suchego oko. Zapalenie spojówek może być wywoływane stosowanymi kosmetykami, a także towarzyszyć sezonowym alergiom. Często występuje w parze z katarem siennym.

Jeśli uczulenie powodują kosmetyki, należy wymienić je na preparaty hipoalergiczne. Gdy spojówka jest wrażliwa na dym papierosowy należy unikać pomieszczeń dla palaczy.

- Zapalenia spojówek wywołane zakażeniem, np. bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym

Najczęstsza przyczyną jest gronkowiec, paciorkowiec i drożdżaki.  Do zakażenia dochodzi głównie przez dotyk, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się choroby należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny: nie dotykać rękom oczu, często je myć i używać jednorazowych chusteczek. W okresie choroby unikaj basenu, solarium i sauny.

- Zapalenia spojówek towarzyszące innym chorobom

Wśród nich wymieniane są przede wszystkim cukrzyca i zaćma. W przypadku łagodnego przebiegu choroby zaleca się stosowanie kropli lub maści do oczu. Są to preparaty na bazie świetlika i nagietka lekarskiego. Kompresy z rumianku czy herbaty można stosować, ale tylko profilaktycznie.

W ostrzejszych postaciach konieczne może być użycie kropli z antybiotykiem.

W zapaleniach o podłożu alergicznym podstawą jest eliminacja alergenu oraz przyjmowanie doustnych leków antyhistaminowych i przeciwzapalnych.

Przewlekłe stany zapalne leczy się sterydowymi kroplami do oczu.

www.zdrowie.fit.pl