Superfoods dla zdrowego stylu życia

Zdrowy styl życia jest bardzo szerokim terminem. Co on oznacza i jakie elementy zdrowego stylu życia można wyróżnić? I co jeść aby było zdrowo?
2024-01-22 13:16
Udostępnij
Superfoods dla zdrowego stylu życia

Zdrowy styl życia co to takiego?

Zdrowy styl życia to ogóle starań i czynności, jakie podejmuje człowiek aby czuć się zdrowo i dbać o swój organizm. Mówiąc o zdrowym trybie życia najczęściej wskazuje się następujące elementy:

  • właściwa dieta,
  • aktywność fizyczna dopasowana do indywidualnych potrzeb organizmu,
  • ograniczenie stresu oraz umiejętność radzenia sobie z nim,
  • unikanie używek, w tym nikotynowy, alkoholu czy narkotyków.

To tylko wybrane czynniki, ale co ważne: mówiąc o zdrowym trybie życia należy każdemu z nich poświęcić równie wiele uwagi. Fundamentem zdrowego stylu życia jest właściwe żywienie. Racjonalna i zbilansowana dieta powinna zostać dopasowana do potrzeb organizmu. Inne potrzeby żywieniowe ma sportowiec, inne natomiast osoba starsza, jeszcze inne kilkuletnie dziecko. Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale też ilość posiłków, ich wielkość czy pory ich spożywania.

W zdrowym stylu życia istotna jest też aktywność fizyczna. Ruch powinien być czynnością regularną, a nie okazjonalną. Dodatkowo warto aby aktywność była zróżnicowana, angażująca różne partie ciała i mięśnie.

Duże znaczenie mają tak naprawdę wszystkie czynności dnia codziennego, dlatego tak ważne jest aby zwrócić uwagę na tzw. higienę życia. Najlepiej wyeliminować sytuacje stresogenne, co nie jest całkowicie możliwe. Dlatego zaleca się aby ograniczyć ich ilość.

Czym są superfoods?

Superfoods to żywność dobrej jakości, nieprzetworzona, naturalnego pochodzenia. Zaletą jest to, że jest bogata w potrzebne organizmowi składniki, w tym witaminy, aminokwasy, błonnik. Dlatego warto wprowadzić je do codziennej diety, szczególnie, że dzięki nim do organizmu trafiają też przeciwutleniacze. Ich rolą jest neutralizacja wolnych rodników, wpływają świetnie na spowolnienie procesów starzenia.

Produkty określane mianem superfoods mają za zadanie dostarczyć do organizmu niezbędne naturalne składniki odżywcze. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dbać o zdrowie i kondycję organizmu, rezygnując z chemicznie przetworzonych suplementów. Jakie propozycje warto uwzględnić w swojej diecie?

Korzeń maca

Korzeń rośliny maca peruwiańska znana jest też jako rzeżucha peruwiańska lub żeń-szeń. Rośnie w Peru i w Andach. Występuje w różnych kolorach: biały, żółty, fioletowy, szary lub czarny.

O korzeniu maca i jego właściwościach można by pisać wiele. Bogaty jest w witaminy i błonnik, a także minerały, sterole czy saponiny. Rewelacyjnie wpływa na sprawność umysłową i fizyczną. Rewelacyjnie pomaga redukować stres, dzięki czemu każdy może cieszyć się doskonałym samopoczuciem.

Suplementy zawierające maca polecane są zarówno kobietom, jak i mężczyznom. U pań podkreślane są pozytywne efekty w zakresie łagodzenia objawów menopauzy, ale coraz częściej mówi się też o potencjalnym wpływie na płodność. Z kolei u panów maca wpływa na zwiększenie libido, poprawia jakość spermy, może wpływać korzystnie na eliminację problemów z erekcją.

Chlorella

Chlorella to alga, o bardzo małych, wręcz mikroskopijnych rozmiarach. Charakteryzuje się wysoką zawartością chlorofilu, który jest rewelacyjnym antyoksydantem. Produkt wyjątkowo ceniony przez wegan, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby chlorella uzupełniała codzienne żywienie każdej osoby, bez względu na preferowaną dietę. Alga dostarcza do organizmu białko roślinne, żelazo oraz witaminę B12.

Poza dostarczaniem niezbędnych składników odżywczych chlorella wspomaga również procesy trawienia, wzmacnia odporność, pomagają regulować ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Suplementy diety zawierające chlorellę docenia osoby planujące redukcję wagi. Dodatkowo chlorella działa świetnie wspomagając detoksykację, ze względu na zdolność do wiązania metali ciężkich.

Rokitnik

Wartym uwagi superfoods jest też m.in. rokitnik. Jest to roślina, której zarówno liście, nasiona i owoce mogą być wykorzystane. Wśród najważniejszych zalet wskazać należy, że jest on doskonałym źródłem flawonoidów. Obecność związków fenolowych sprawia, że rokitnik jest świetnym przeciwutleniaczem. Hamuje działanie wolnych rodników, zmniejsza m.in. ilość złego cholesterolu, jego znaczenie jest istotne również w kontekście profilaktyki nowotworowej.