Joga skuteczniejsza od biegania w walce z gniewem i agresją

Gniew jest jedną z najbardziej destrukcyjnych emocji, z jakimi musi zmagać się człowiek. Tradycyjne metody radzenia sobie z gniewem, takie jak intensywna aktywność fizyczna, mogą przynosić tylko chwilową ulgę, a w dłuższej perspektywie jedynie podsycają tę emocję. Naukowcy z Ohio State University dowiedli, że joga i medytacja są znacznie skuteczniejsze w redukcji gniewu niż bieganie czy inne formy intensywnego wysiłku fizycznego.
Ilona WIlk
2024-05-29 10:50
Udostępnij
Joga skuteczniejsza od biegania w walce z gniewem i agresją

Nowe spojrzenie na gniew

W opublikowanym na łamach „Clinical Psychology Review” badaniu naukowcy przeanalizowali 150 badań z udziałem ponad 10 tys. uczestników. Wyniki jednoznacznie pokazują, że metody zmniejszające pobudzenie fizjologiczne, takie jak joga, medytacja i techniki mindfulness, są bardziej efektywne w radzeniu sobie z gniewem niż intensywne ćwiczenia fizyczne.

Dałyśmy upust gniewowi przez bieganie czy krzyczenie, co w rzeczywistości zwiększało pobudzenie fizjologiczne, a nie zmniejszało uczucie złości – mówi Sophie Kjærvik, główna autorka badania z Virginia Commonwealth University.

Dlaczego joga jest skuteczniejsza?

Joga i medytacja działają na zasadzie redukcji pobudzenia fizjologicznego. Kiedy odczuwamy gniew, nasze ciało jest w stanie wzmożonej gotowości do walki. Aby skutecznie obniżyć poziom tej emocji, należy zastosować metody, które uspokajają ciało i umysł. Joga, poprzez kontrolę oddechu i skupienie się na wewnętrznym spokoju, pozwala na wyciszenie emocji i redukcję stresu.

Rage Roomy vs. Joga

W Stanach Zjednoczonych popularność zyskują tzw. rage roomy – pokoje furii, gdzie można wyładować złość, niszcząc różne przedmioty. Jednak badania wskazują, że takie metody mogą nie być długoterminowo skuteczne. Z kolei branże związane z redukcją stresu, takie jak joga, mają przed sobą świetlaną przyszłość. Już w 2023 roku światowy rynek jogi był wart 107,1 mld dolarów, a prognozy wskazują na dalszy wzrost do 2030 roku.

Znaczenie interakcji społecznych

Interesującym wnioskiem z badania jest to, że gry zespołowe i lekcje wychowania fizycznego mogą również skutecznie redukować gniew. Dzieje się tak dlatego, że te aktywności zawierają elementy zabawy i pozytywnych interakcji społecznych, które sprzyjają dobrym emocjom.

– Gra w piłkę czy lekcje wychowania fizycznego mogą zmniejszać gniew dzięki elementom zabawy i interakcjom społecznym, które kojarzą się z pozytywnymi emocjami – podkreśla Sophie Kjærvik.

Przyszłość badań nad gniewem

Naukowcy planują dalsze badania nad tym, jak różne formy aktywności fizycznej wpływają na gniew. Chcą dokładniej zbadać, czy dodanie elementów zabawy do intensywnego wysiłku fizycznego może zmniejszyć jego negatywny wpływ na odczuwany gniew.

– Chciałabym kontynuować pracę nad tym zagadnieniem i przeprowadzić eksperyment z kontrolą wszystkich zmiennych – zapowiada Sophie Kjærvik.

Walka z gniewem to wyzwanie, z którym zmaga się wiele osób na całym świecie. Badania naukowców z Ohio State University pokazują, że metody zmniejszające pobudzenie fizjologiczne, takie jak joga i medytacja, są znacznie skuteczniejsze w długoterminowej redukcji gniewu niż tradycyjne metody wyładowywania złości. Joga nie tylko uspokaja ciało i umysł, ale także pomaga w trwałym obniżeniu poziomu gniewu, co czyni ją wartościową praktyką w dzisiejszym zabieganym świecie.

 
 
4o