Premier Donald Tusk odrzuca wniosek o odszkodowania za lockdown

W dniu dzisiejszym Premier Donald Tusk podjął kontrowersyjną decyzję o wycofaniu wniosku, który jego poprzednik, Mateusz Morawiecki, złożył do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek ten dotyczył możliwości uzyskania odszkodowań przez przedsiębiorców za straty poniesione podczas lockdownu. Decyzja ta budzi wiele pytań, zwłaszcza wśród właścicieli firm z branży fitness, które również padły ofiarą restrykcji.
Ilona WIlk
2024-03-13 15:28
Udostępnij
Premier Donald Tusk odrzuca wniosek o odszkodowania za lockdown

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News, wycofanie wniosku może skomplikować proces uzyskiwania odszkodowań dla właścicieli firm. "Gdyby Trybunał przychylił się do argumentów we wniosku, mogłoby to utrudnić właścicielom firm uzyskanie pieniędzy" - donosi Polsat News.

Lockdowny, które objęły szeroki zakres działalności gospodarczej, miały wpływ na przedsiębiorców z różnych sektorów, w tym branży fitness. Zamykane siłownie i kluby fitness były jednymi z elementów ograniczeń, co skłoniło przedsiębiorców do domagania się odszkodowań sięgających nawet kilkuset milionów złotych.

Przedsiębiorcy opierali swoje roszczenia na artykule 417 par. 1 Kodeksu cywilnego, który dotyczy tzw. legislacyjnego bezprawia. Zgodnie z tym przepisem, każdy może żądać naprawienia szkody wyrządzonej przez wydanie aktu normatywnego, będącego niezgodnym z prawem działaniem lub zaniechaniem organu władzy publicznej.

Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, a wniosek ówczesnego premiera Morawieckiego miał na celu stwierdzenie niekonstytucyjności żądań przedsiębiorców. Decyzja Donalda Tuska o wycofaniu wniosku rzuca nowe światło na tę kwestię, otwierając pole do dyskusji na temat roli państwa w rekompensowaniu strat wynikających z działań antyepidemicznych.