Jeśli szukasz wskazówek dotyczących zakupu specjalistycznych butów do biegania, może to jedynie oznaczać, że pierwszy i zarazem najważniejszy krok masz już za sobą. Decyzja została podjęta. Nie pozwól więc, by tak błaha rzecz, jak odpowiednie obuwie zrujnowały Twoje plany. Dobrze dobrane buty do biegania powinny być przede wszystkim wygodne, powinny ochronić nasze stopy przed kontuzją i bólem mogącym pojawić się podczas aktywności. Producenci prześcigają się w zapewnieniach o najwyższej technologii ich obuwia, co niestety, często idzie w parze z wysoką ceną. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nie zawsze cena równa się jakości. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie butów do biegania?
2019-06-24 00:00
Udostępnij
Jak wybrać buty do biegania?

Jak wybrać najlepsze obuwie do biegania?

Dla początkujących biegaczy jest to spore wyzwanie, ponieważ dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą dyscypliną sportową i często nie wiedzą czym się sugerować i na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę. Niejednokrotnie również Ci bardziej doświadczeni mają z tym problem, a źle dobrane obuwie może zniszczyć cały zapał lub być przyczyną kontuzji. Zastanówmy się więc, co jest najbardziej istotne.

Pierwszy i najważniejszy punkt to tak zwana pronacja, czyli sposób w jaki nasza stopa układa się w trakcie chodzenia. Wyróżniamy 3 podstawowe typy:

  • Supinator - obciążona jest zewnętrzna krawędź stopy, dlatego w tym przypadku najlepsze będą buty z odpowiednio mocną amortyzacją, które dodatkowo lekko podniosą stopę od zewnątrz
  • Neutral - ciężar ciała rozłożony jest równomiernie na całej stopie, dlatego nie ma potrzeby kupna butów z dodatkową stabilizacją
  • Pronator - podczas chodzenia stopa ucieka do wewnątrz, czyli masz płaskostopie. Jest to jednocześnie najczęściej spotykany typ, który wymaga obuwia odpowiednio wyprofilowanego z odpowiednim wsparciem wewnętrznej krawędzi stopy

Jeśli masz wątpliwości, którym jesteś typem, możesz wykonać szybki test lub sprawdzić obuwie, w którym chodzisz na co dzień. Test polega na zmoczeniu stopy i postawieniu jej na kawałku papieru lub gazety, dzięki czemu można zobaczyć i przeanalizować pozostawiony odcisk. Prostszy sposób to przyjrzenie się np. starym butom do biegania i ocena, która krawędź jest bardziej zniszczona.

Istotnym elementem decydującym o wyborze dobrego obuwia jest także podbicie stopy. W tym przypadku również wyróżniamy trzy typy: normalne, wysokie i niskie, dla których najlepsze będą buty do biegania z systemem odpowiednio: stabilizującym, amortyzującym lub podtrzymującym.

Inne rady dla kupujących buty do biegania

Zastanów się po jakiej nawierzchni będziesz biegać, ponieważ inne buty będą odpowiednie do nawierzchni twardych, asfaltowych, a inne do miękkich, np. w parku, czy lesie. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzą się się buty lekkie i elastyczne, w drugim twarde z mocnym bieżnikiem, które uchronią podbicie i zapewnią porządną stabilizację stopy. Bardzo ważny jest również odpowiedni rozmiar obuwia. Powszechnie uważa się, że najlepsze buty do biegania powinny być co najmniej pół rozmiaru większe, niż te które kupujemy zazwyczaj, co zapewni swobodny ruch stopy i komfort treningu.

Najlepszym sposobem na kupno porządnego obuwia jest odpowiedzenie sobie na kilka podstawowych pytań. Gdzie będziemy biegać? Czy bieganie traktujemy w kategoriach rekreacji, czy profesjonalnie? Jaki mamy charakter stopy i podbicia? Ile ważymy? Jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup? Zajmie to tylko chwilę, a w znacznym stopniu zawęzi możliwości i ułatwi późniejszy wybór, zarówno Tobie, jak i osobie, która ewentualnie będzie doradzała podczas zakupu.

Gdzie kupić buty do biegania?

Oferta rynku jest naprawdę szeroka, dlatego każda osoba, która poszukuje tego typu butów z pewnością znajdzie te najbardziej odpowiednie zarówno pod względem jakości, parametrów, jak i ceny. Sklepy z obuwiem sportowym to najczęściej pierwsze miejsce, w którym stawiamy swoje kroki, jednak znając swoje potrzeby oraz rozmiar i charakter stopy, można skorzystać z bogatej oferty sklepów internetowych, które często są konkurencją dla tych tradycyjnych, stacjonarnych. Ważnym czynnikiem, który przemawia na korzyść zakupów on-line jest możliwość przeanalizowania opinii innych użytkowników, cen oraz ofert różnych sklepów. Popularna platforma Ceneo.pl to miejsce, które skupia dziesiątki sklepów, co znacznie ułatwia i przyspiesza wybór.