Szaleństwo biegania - w wygodnych butach

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Z roku na rok przybywa w naszym kraju osób biegających, które sporadycznie lub regularnie trenują w ten sposób swoją kondycję fizyczną. Nie powinno to dziwić – bieganie jest czynnością wyjątkowo zdrową z perspektywy działania całego organizmu: pozwala na redukcję poziomu cholesterolu, obniżenie wagi organizmu, ustabilizowanie pracy układu krwionośnego i naczyniowego. Przygotowując się do biegania warto jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych elementów wyposażenia, dzięki którym uprawianie tego hobby będzie jeszcze przyjemniejsze. Do najważniejszych należą oczywiście – buty.
2020-01-15 00:00
Udostępnij
Szaleństwo biegania - w wygodnych butach

Buty butom nierówne

Na komfort użytkowania konkretnego obuwia wpływa wiele różnych czynników. Większość osób przystępujących do zakupu swoich pierwszych butów do biegania, nie zdaje sobie sprawy, na co warto zwrócić uwagę przeglądając dostępne modele. Podpowiadamy zatem, czym warto się kierować, aby uniknąć niechcianego zakupu.

Na wstępie warto podkreślić, że od jakości naszego obuwia zależeć będzie komfort biegania, a przez to – uzyskiwane w czasie treningu rezultaty. Zakup odpowiedniego obuwia jest więc istotny ze względów nie tylko sportowych, ale i zdrowotnych. Dobrze dobrane obuwie będzie ponadto chroniło nasze stopy i kostki przed zagrożeniem kontuzji lub przemęczenia. Dzięki odpowiednio dopasowanemu fasonowi, obuwie będzie przeciwdziałać powstawaniu odcisków, przetarć oraz współpracować z motoryką stopy w czasie biegu.

Pronacja – czyli o stopach osób biegających

Przystępując do zakupu butów do biegania należy uwzględnić rozmiar i kształt naszej stopy. Istotnymi aspektami są pronacja, czyli zjawisko samoczynnego obracania się stopy w kierunku wewnętrznym, w czasie chodzenia i biegania. Pronacja jest zjawiskiem naturalnym i każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu dokonuje takich obrotów stopami w czasie codziennego przemieszczania się.

Większość osób może pochwalić się stopami o dość płaskim podłożu (w skrajnych przypadkach – płaskostopiem). Dobierając buty, należy zwrócić uwagę, by dobrze pasowały do typu naszej stopy. Konieczne może okazać się dobranie takiej pary, która powstrzyma tendencję naszych stóp do odchylania się do wewnątrz w czasie biegania. Gdy stopy wykonują ruch w sposób prawidłowy – wówczas ciężar całego ciała jest równomiernie rozłożony na obu podeszwach (wliczając w to palce). Stopy takie mają zazwyczaj kształt neutralny, a ich właściciele nie potrzebują używać butów wyposażonych w zbędne stabilizatory.

Supinator to nazwa określająca stopy z wyraźną tendencją do nadmiernego przeciążania ich zewnętrznej krawędzi. Osoby z tak zbudowanymi stopami mogą odczuwać z tego powodu dyskomfort, powiększający się w trakcie trwania treningu. Biegaczom należącym do tej grupy zalecamy sięgać po obuwie neutralne, wyposażone w rozwiązania amortyzujące.

Gdzie kupować buty do biegania?

W buty do biegania męskie, jak i damskie, możesz z łatwością zaopatrzyć się w internecie. Wśród dostępnych sklepów szczególnie polecamy zapoznać się z ofertą runshop.pl, dedykowaną dla amatorów, jak i doświadczonych biegaczy. Na ofertę składają się buty startowe, treningowe, jak i terenowe, a także rozbudowany zestaw urządzeń i ubrań stosowanych w czasie biegania. Część aktualnie dostępnych produktów, w tym różnych typów obuwia męskiego, została objęta promocją cenową.

fot. materiały prasowe