fit.pl mobile logo

Szaleństwo biegania - w wygodnych butach

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Z roku na rok przybywa w naszym kraju osób biegających, które sporadycznie lub regularnie trenują w ten sposób swoją kondycję fizyczną. Nie powinno to dziwić – bieganie jest czynnością wyjątkowo zdrową z perspektywy działania całego organizmu: pozwala na redukcję poziomu cholesterolu, obniżenie wagi organizmu, ustabilizowanie pracy układu krwionośnego i naczyniowego. Przygotowując się do biegania warto jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych elementów wyposażenia, dzięki którym uprawianie tego hobby będzie jeszcze przyjemniejsze. Do najważniejszych należą oczywiście – buty.

Buty butom nierówne

Na komfort użytkowania konkretnego obuwia wpływa wiele różnych czynników. Większość osób przystępujących do zakupu swoich pierwszych butów do biegania, nie zdaje sobie sprawy, na co warto zwrócić uwagę przeglądając dostępne modele. Podpowiadamy zatem, czym warto się kierować, aby uniknąć niechcianego zakupu.

Na wstępie warto podkreślić, że od jakości naszego obuwia zależeć będzie komfort biegania, a przez to – uzyskiwane w czasie treningu rezultaty. Zakup odpowiedniego obuwia jest więc istotny ze względów nie tylko sportowych, ale i zdrowotnych. Dobrze dobrane obuwie będzie ponadto chroniło nasze stopy i kostki przed zagrożeniem kontuzji lub przemęczenia. Dzięki odpowiednio dopasowanemu fasonowi, obuwie będzie przeciwdziałać powstawaniu odcisków, przetarć oraz współpracować z motoryką stopy w czasie biegu.

Pronacja – czyli o stopach osób biegających

Przystępując do zakupu butów do biegania należy uwzględnić rozmiar i kształt naszej stopy. Istotnymi aspektami są pronacja, czyli zjawisko samoczynnego obracania się stopy w kierunku wewnętrznym, w czasie chodzenia i biegania. Pronacja jest zjawiskiem naturalnym i każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu dokonuje takich obrotów stopami w czasie codziennego przemieszczania się.

Większość osób może pochwalić się stopami o dość płaskim podłożu (w skrajnych przypadkach – płaskostopiem). Dobierając buty, należy zwrócić uwagę, by dobrze pasowały do typu naszej stopy. Konieczne może okazać się dobranie takiej pary, która powstrzyma tendencję naszych stóp do odchylania się do wewnątrz w czasie biegania. Gdy stopy wykonują ruch w sposób prawidłowy – wówczas ciężar całego ciała jest równomiernie rozłożony na obu podeszwach (wliczając w to palce). Stopy takie mają zazwyczaj kształt neutralny, a ich właściciele nie potrzebują używać butów wyposażonych w zbędne stabilizatory.

Supinator to nazwa określająca stopy z wyraźną tendencją do nadmiernego przeciążania ich zewnętrznej krawędzi. Osoby z tak zbudowanymi stopami mogą odczuwać z tego powodu dyskomfort, powiększający się w trakcie trwania treningu. Biegaczom należącym do tej grupy zalecamy sięgać po obuwie neutralne, wyposażone w rozwiązania amortyzujące.

Gdzie kupować buty do biegania?

W buty do biegania męskie, jak i damskie, możesz z łatwością zaopatrzyć się w internecie. Wśród dostępnych sklepów szczególnie polecamy zapoznać się z ofertą runshop.pl, dedykowaną dla amatorów, jak i doświadczonych biegaczy. Na ofertę składają się buty startowe, treningowe, jak i terenowe, a także rozbudowany zestaw urządzeń i ubrań stosowanych w czasie biegania. Część aktualnie dostępnych produktów, w tym różnych typów obuwia męskiego, została objęta promocją cenową.

fot. materiały prasowe

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl