Bieganie to aktywność, która nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Jedyną rzeczą, o którą musisz zadbać jest wybór odpowiedniego obuwia. Jak to zrobić?
fit.pl
2014-03-05 00:00
Udostępnij
Wybieramy buty do biegania
W sklepach sportowych bez problemu zakupimy obuwie dla pań i buty dla mężczyzn przeznaczone do biegania. Sprzedawcy zwykle wiedzą jakie buty do uprawiania tego sportu należy zakupić. Obuwie jest najważniejszym elementem sprzętu biegacza. Jeżeli jesteś początkującym biegaczem, są w zasadzie jedynym elementem, o który powinieneś zadbać przygotowując się do biegania.

Bieganie w butach, które nie są do tego przystosowane często kończy się licznymi urazami, takimi jak: bóle stóp, kręgosłupa, stawów. Dlatego też kupując buty, należy zwrócić uwagę na trzy elementy: spodnią podeszwę, właściwą podeszwę i górną część buta.

Spodnia podeszwa, czyli część która styka się z podłożem wykonana jest najczęściej z twardej, cienkiej i wytrzymałej warstwy gumy. Podeszwa posiada bieżnik, który zapewnia przyczepność podczas biegu.

Podeszwa właściwa – gruba warstwa, która styka się z podłożem. Wykonana jest z twardej i wytrzymałej gumy. Zapewnia stabilność stopy podczas biegu, amortyzując uderzenia stopy o podłoże.

buty3

Górna część buta stanowi swego rodzaju stabilizator nogi. Element ten powinien być wygodny i miękki.

Pamiętajmy, by sprawdzić czy pięta rusza nam się w bucie. Jeśli tak jest wybierzmy inny model. Pięta nie powinna ruszać się w bucie podczas biegu i ocierać ścięgna Achillesa. Takie ocieranie może powodować nieprzyjemne rany, jak również powoduje szybkie zniszczenie wyściółki buta. But powinien być dopasowany od pierwszej chwili. Nie należy oczekiwać, że się rozchodzi. Buty do biegania robione są tak, aby pasowały od razu oraz są na tyle wytrzymałe, że się nie rozciągają.

Kupujmy buty do biegania po południu, gdy stopa jest zmęczona i nabrzmiała. Podczas biegu także będzie obrzmiewać, a but nie powinien jej obciskać. Należy mieć na sobie skarpetki, które będziemy mieć podczas biegu. Wybierając buty, najlepiej jest przymierzyć je na obie stopy. But powinien być odpowiednio duży – duży palec u stopy powinien mieć swobodę ruchu.

Buty do biegania powinniśmy kupować w sklepach sportowych. Tam spotkamy fachowców, którzy pomogą nam w wyborze odpowiedniego modelu. Możemy również poinformować sprzedawce po jakiej nawierzchni będziemy biegać. Wówczas pomoże nam w doborze modelu o odpowiedniej podeszwie, zapewniającej przyczepność.

Wybierając buty pamiętajmy – głównym kryterium nie może być kolor czy marka. Buty muszą być wygodne i zapewniać komfort biegania.