Taoistyczne Tai-Chi to sztuka dbałości o zdrowie i kondycję, określana także jako forma medytacji w ruchu.
fit.pl
2006-07-04 00:00
Udostępnij
Aktywność tygodnia: taoistyczne Tai-Chi
Taoistyczne Tai-Chi to sztuka dbałości o zdrowie i kondycję. Charakteryzuje się ona powolnymi ruchami, które powiększają siłę i elastyczność mięśni oraz usprawniają krążenie krwi. Jest opisywane także, jako forma medytacji w ruchu.

Taoistyczne Tai-Chi jest dostępne dla ludzi w różnym wieku i o różnym stanie zdrowia. Styl ten kładzie nacisk na rozciąganie się i obracanie w każdym z ruchów, co prowadzi do osiągania jak najlepszych efektów. Celem tej formy Tai-Chi jest powrót do stanu czystości zdrowia i umysłu. Osiąga się to poprzez  bycie miłym, szlachetnym, pomocnym (ideałem jest przyjęcie ducha poświęcenia, szlachetności) oraz poprzez uwolnienie się od stresu.

Duchowy składnik Tai-Chi stanowią podstawy, nazywane zasadami i ciągiem 108 yinyangruchów. Niektóre z nich są właśnie odzwierciedlone w ruchach i opisane nazwami: relaks, prostowanie ciała, dokręcanie bioder itp. Ruchy wykonywane podczas ćwiczeń są delikatne, płynne i koliste, a ciąg można wykonać tylko w stanie odprężenia umysłu.

Taoistyczne Tai-Chi nakierowane jest na wewnętrzy masaż, terapię w przypadku problemów zdrowotnych, związanych m. in.  ze  słabym krążeniem, bólami pleców, problemami z układem nerwowym. Wpływa także na poprawę zdrowia, redukuje napięcia, optymalizuje również funkcjonowanie organizmu.


www.fit.pl