Tai Chi to jedno z odmian ćwiczeń typu Body&Mind. Technika ta powstała w XI wieku w Chinach. Polega na wykonywaniu powolnych, kontrolowanych ruchów, wpływających pozytywnie na ciało i ducha
fit.pl
2010-04-27 00:00
Udostępnij
Instruktor Tai Chi
Tai Chi to system, który stawia przede wszystkim na rozwój jednostki, nie oddziela tego co fizyczne, od tego co duchowe. Te dwa elementy muszą ze sobą współgrać. Ogromną rolę w nauce tej sztuki odgrywa nauczyciel, który nie tylko pokazuje same ruchy, ale również powinien zaszczepić w swoich uczniach ducha filozofii Tai Chi.

Tai Chi to niezwykle obszerna sztuka, która obejmuje sfery fizyczną, energetyczną, oddechową oraz mentalną. Dlatego też bardzo trudno jest przygotować prowadzącego zajęcia z Tai Chi. Naukę Tai Chi można porównać do studiowania psychologii i AWF jednocześnie. Do tego niezbędne jest także doświadczenie i praktyka. Przyszły instruktor Tai Chi samych układów uczy się pół roku, jednak głębsze zrozumienie sztuki wymaga od niego 5, 10, a czasem nawet 20 lat ćwiczeń, ćwiczeń i jeszcze raz ćwiczeń.

Nauczyciel Tai Chi musi posiadać uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej, a także ciągle doskonalić swoje umiejętności, co szczególnie jest ważne w przypadku osoby niedoświadczonej. Instruktor Tai Chi, który ćwiczy od pięciu lat nie może być nazwany doświadczonym nauczycielem. Potrzebuje on w dalszym ciągu wsparcia doświadczonego mistrza.

Nauczyciel Tai Chi musi zajmować się również ćwiczeniami energetycznymi, oddechowymi, medytacją i szeroko rozwiniętym tematem, tak zwanych „pachnących dłoni Tui Shou”, którego obecność świadczy o poziomie danej szkoły.

Dobry nauczyciel musi być żywym świadectwem tego, czego uczy. Poza umiejętnościami dobry nauczyciel jest uzbrojony w wiedzę. Powinien rozsądnie rozumieć wymiar i głębię sztuki, której uczy, i być w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytania, jakie mogą mieć jego uczniowie związane z tym co, po co i dlaczego ćwiczą. Bez tej wiedzy mistrz będzie ograniczony w pomaganiu uczniom w wyciąganiu jak największych potencjalnych korzyści z treningu.

Nauczyciel Tai Chi powinien reprezentować jakąś organizację międzynarodową. Wówczas właściciele klubów fitness, którzy będą chcieli wprowadzić te zajęcia do swojej oferty będą mieli pewność, że klubowicze są w dobrych rękach.

www.fit.pl