Codzienność pacjentów chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa nie jest do pozazdroszczenia, ponieważ muszą się oni zmagać z bólem i strachem o przyszłość. W Polsce jest ich około 400 tysięcy, ale nie wszyscy mają szanse na leczenie, bo terapia biologiczna jest bardzo droga
fit.pl
2010-06-16 00:00
Udostępnij
Leczenie nie dla każdego!
Terapia ta polega na podawaniu nowoczesnych leków biologicznych w formie zastrzyków. Roczna kuracja może kosztować od 25 do 50 tys. zł. Leczenie miało rozpocząć się już w lipcu ubiegłego roku, ale brakowało odpowiednich dokumentów.

lekiRozporządzanie Ministerstwa Zdrowia ukazało się dopiero 15 stycznia 2010 r. Następnie opublikowano zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programów terapeutycznych, jednak zdaniem ekspertów jest ono wadliwe - podkreśla "Dziennik Polski".

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to przewlekły proces zapalny, który obejmuje stawy krzyżowo-biodrowe, pierścienie i wiązadła kręgosłupa. Prowadzi on do stopniowego ich usztywnienia. Choroba występuje średnio u jednej na tysiąc osób. Zachorowalność mężczyzn jest trzykrotnie wyższa niż kobiet.

www.fit.pl