fit.pl mobile logo

Mięśnie brzucha w dobrej formie na lato

Wąska talia i płaski, dobrze dorzeźbiony brzuch z delikatnie widocznym tzw. sześciopakiem” to cel jaki chcą osiągnąć zarówno mężczyźni jak i duża część kobiet przychodzących do fitness clubu
Niestety udaje się to tylko nielicznym. Pozostali nastawiają się na szybkie osiągnięcie zamierzonego celu i popełniają po drodze mnóstwo błędów. Do najczęściej powtarzających się należy oczywiście zła dieta lub jej całkowity brak, ale o tym w następnym wydaniu.

Teraz skoncentrujmy się na prawidłowym treningu mięśni brzucha.

P1000836

Większość ludzi trenujących te mięśnie nie skupia się na technicznym ich wykonaniu tylko na ilości ćwiczeń i powtórzeń w myśl zasady: im więcej tym lepiej.  W trakcie rozmowy z moimi klientami słyszę, że robią oni 100 powtórzeń lub więcej w serii i takich serii wykonują kilkanaście nie mając z tego żadnego efektu. Zawsze w takich przypadkach odpowiadam, że jeżeli wykona prawidłowo technicznie serię z odpowiednim oddychaniem to jego możliwości skończą się po 15 góra 20 powtórzeniach i wystarczy jak takich serii wykona kilka, a efekt będzie widoczny i zadowalający.

Postarajmy się więc wyeliminować trzy podstawowe, najczęściej popełniane błędy techniczne.

Pierwszym błędem jest utrzymywanie prostych pleców w trakcie ćwiczeń. Zamiast mięśni brzucha efektywnie pracują wówczas mięśnie proste grzbietu, a przy zbyt szybkich i szarpanych ruchach może dojść do uszkodzenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Mięśnie brzucha są mięśniami koncentrycznymi najlepiej pracują w trakcie zbliżania się do siebie przyczepów mięśniowych, czyli chcąc efektywnie pracować nad tą partią mięśniową, utrzymujmy zaokrąglone plecy, aby przyczepy mięśniowe znajdujące się na mostku klatki piersiowej i spojenia łonowego w trakcie ruchu zbliżyły się maksymalnie do siebie.

Drugi błąd to złe oddychanie, często widzę jak w trakcie ćwiczeń na mięśnie brzucha osoba trenująca wstrzymuje oddech lub oddycha odwrotnie i kończy ćwiczenia z zaczerwienioną mocno twarzą, a całym efektem może być jedynie wzrost ciśnienia i ból głowy. Jeśli twoim celem jest prawidłowe i efektywne wykonywanie ćwiczeń na mięśnie brzucha to wydech będzie zawsze następował w fazie (koncentrycznej) przybliżania się do siebie przyczepów, gdy mięśnie się kurczą i wykonują one najcięższą pracę. Wdech natomiast w fazie (ekcentrycznej) oddalania się przyczepów od siebie czyli ich rozciągania.

Trzeci najczęściej popełniany błąd to zbyt duża ilość ćwiczeń na mięśnie brzucha i zła kolejność ich doboru w stosunku do innych trenowanych grup mięśniowych.

Poniżej przedstawiam trening mięśni brzucha składający się z 3 ćwiczeń, po 3 serie. Oczywiście jeśli na tym samym treningu zamierzamy trenować też inne grupy mięśniowe to mięśnie brzucha zostawiamy na koniec, a po nim wykonujemy już tylko ćwiczenia aerobowe.

Pierwszym ćwiczeniem są spięcia mięśni brzucha w leżeniu na dywaniku

Prawidłowe wykonanie ćwiczenia:
• unosząc tułów przyjmujemy właściwą pozycję z zaokrąglonymi plecami wywołując spięcie mięśni brzucha, robimy intensywny wydech, zatrzymując się w końcowej fazie ruchu na sekundę. Wracając do pozycji wyjściowej nabieramy powietrza. Ćwiczenie staramy się wykonywać bardzo wolno pamiętając, aby plecy w żadnym momencie nie były wyprostowane.

Proponuję 2 opcje:
dla początkujących z wyprostowanymi rękami trzymanymi za głową

 

P1000829

P1000830

dla zaawansowanych z rękami splecionymi za głową, ale bez ucisku dłońmi na szyję w trakcie ćwiczeń.

P1000835

P1000836 

Drugim ćwiczeniem jest podciąganie nóg i bioder do klatki piersiowej w podporze ramion na poręczach

Prawidłowe wykonanie ćwiczenia:
• stając na maszynie opierasz zaokrąglone plecy o oparcie ławki, a przedramiona na podporach. Złączone, wyprostowane lub delikatnie zgięte nogi opuszczasz w dół. Następnie podciągasz zgięte nogi do góry do momentu, aż oderwiesz biodra od oparcia i robisz intensywny wydech opuszczając powoli nogi do pozycji wyjściowej robimy wdech. Staraj się, aby plecy w trakcie całego ćwiczenia były zaokrąglone (tułów delikatnie pochylony do przodu), i biodra przy każdym ruchu oderwać od oparcia i przemieścić w kierunku klatki piersiowej wywołując skurcz mięśni brzucha.

Najczęściej popełnianym błędem jest machanie nogami z zamachem, a całym efektem jaki możemy osiągnąć w ten sposób jest uszkodzenie dolnego odcinka kręgosłupa.

P1000831 P1000832Trzecim ćwiczeniem jest spinanie mięśni brzucha na maszynie w pozycji siedzącej

Prawidłowe wykonanie ćwiczenia:
• siadasz na maszynie opierając plecy o parcie łapiąc rękami uchwyty górne i blokując stopy o wałki maszyny, utrzymując zaokrąglone plecy przyciągasz nogi i ręce do siebie powodując zbliżenie się przyczepów i wywołując skurcz mięśni brzucha. W tym momencie robimy intensywny wydech. Wracając do pozycji wyjściowej robimy wdech. Pamiętaj, aby w trakcie ćwiczenia nie prostować pleców bo zamiast mięśni brzucha obciążysz niepotrzebnie mięśnie proste grzbietu.

P1000833 P1000834

Trening aerobowy

Wiele osób myśli, że ćwicząc mięśnie brzucha spalają tkankę tłuszczową znajdującą się na brzuchu i w jego okolicach nic bardziej mylnego, będą oni mieli silne mięśnie brzucha, ale nadal pokrywać je będzie warstwa tkanki tłuszczowej. Żeby mięśnie brzucha były silne, a jednocześnie widoczne bez tkanki tłuszczowej, trzeba połączyć trening na te mięśnie z treningiem aerobowym, gdyż tylko takie połączenie gwarantuje szybki efekt. Dlatego też po zakończeniu treningu siłowego, powinniśmy wykonywać sesje ćwiczeń aerobowych od 20 do 40 min. na dowolnym urządzeniu do tego przeznaczonym. Ważne jest, aby ćwiczenia aerobowe wykonywać przy tętnie 70-75% tętna maksymalnego, gdzie tętno maksymalne wyliczamy z równania 220-wiek.

Robert Żyszczyński


www.fit.pl


 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Maria Py

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA http://www.igortreneronline.pl I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
andrewmail115

Chcesz zmiany o której zawsze marzyłeś? Nie wiesz jak zacząć? Sięgnij po najprostsze rozwiązanie w Internecie www.igortreneronline.pl! I odchudzanie staje się proste jak nigdy dotąd.

Zgłoś nadużycie-
marcela.t93

Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO www.igortreneronline.pl Wejdź teraz i zacznij chudnąć w oczach jeszcze dzisiaj

Zgłoś nadużycie-
weronkazz

Dobry trener to podstawa, polecam najlepszego - www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl