"Nie szkodź własnemu kręgosłupowi" - to hasło wydaje się wręcz niemożliwe do zrealizowania, bo wykonując codzienne czynności w wielu sytuacjach narażamy swój kręgosłup na ból
fit.pl
2012-09-23 00:00
Udostępnij
Nie szkodzić kręgosłupowi
Co druga osoba w Polsce skarży się na bóle kręgosłupa. "Nie szkodź własnemu kręgosłupowi" - to hasło wydaje się wręcz niemożliwe do zrealizowania, bo wykonując codzienne czynności w wielu sytuacjach narażamy swój kręgosłup na ból.

Ale przestrzegając pewnych zasad można chociaż uchronić go przed nadmiernym przeciążeniem. Pomoże wam w tym wyrobienie pewnych nawyków.

Jak chodzić ? Chodzenie jest podstawową czynnością ruchową, którą wykonujemy codziennie. Aż nieprawdopodobne, że można to robić nieprawidłowo. Ale jeśli obserwujecie się nawzajem widzicie, jak wielu z nas chodzi przygarbionych, z pochyloną głową, często niechlujnie włócząc nogami. To wszystko niepotrzebnie przeciąża kręgosłup. A więc pamiętajcie - chodzimy z maksymalnie wyprostowanymi plecami, podniesioną do góry głową. Ułatwi wam to wciągnięty brzuch i napięte pośladki. Paniom, którym doskwierają bóle kręgosłupa, radzę zrezygnować z butów na wysokim obcasie. Idealne dla kręgosłupa jest chodzenie w obuwiu płaskim.

Jak siedzieć ? Siedzenie to najgorsza pozycja dla kręgosłupa. Ważne jest aby dopasować krzesło do swojego wzrostu. Oparcie krzesła powinno sięgać dolnej połowy odcinka piersiowego naszego kręgosłupa. Stopy powinny całkowicie dotykać podłogi, kolana - znajdować się trochę powyżej brzegu krzesła.

Jak spać ? Najlepszą pozycją dla kręgosłupa jest ułożenie w pozycji poziomej. Najlepiej byłoby spać na twardym łóżku (miękkie materace z wszelkimi nierównościami są niedopuszczalne). Każdy z nas cierpi na bóle kręgosłupa w innym miejscu. Ci, którzy mają problemy z odcinkiem lędźwiowym mogą sobie w czasie snu podłożyć pod niego wałeczek. Wysoko ułożone poduszki powodują skrzywienia kręgosłupa i należy ich unikać.

Jak podnosić ciężkie rzeczy ? Nigdy nie podnoście z ziemi ciężaru na prostych nogach. Najpierw należy kucnąć, chwycić ciężar a gdy wstajecie do pozycji stojącej mocno napnijcie mięśnie brzucha. Podczas wszystkich czynności życiowych pamiętajcie o prawidłowo wyprostowanej sylwetce, wciągniętym brzuchu i napiętych pośladkach. To sprawi, że nigdy nie dowiecie się, co oznacza "ból kręgosłupa". Życzę powodzenia.

Mariola Bojarska-Ferenc
www.fit.pl