Wiosna w pełni, lato niebawem, tymczasem niekiedy odczuwamy zmienna pogodę, przesilenia i brak energii 
fit.pl
2013-06-19 00:00
Udostępnij
Pokochajmy siebie - zasilanie czakr
Spieszę, tym razem z receptą – proponując tajemnicze pozycje kwiatów lotosu na każdy dzień tygodnia dla mężczyzn, zaczerpnięte z jogi dla pobudzania czakr. Program dla ciała i umysłu; tonizujący, relaksujący, a jednocześnie zasilający pozytywną energią i uwaga - pozwalający na poprawę koncentracji.

Prawdą jest, że na świecie już dawno odkryto, iż na dobre wyniki w sporcie czy pracy, składają się: perfekcyjna technika i właściwe podejście psychiczne, a najbardziej wiara w siebie i powodzenie+ pozytywne nastawienie.

Proponuję dla wzmocnienia energii i wiary w siebie, jedną z bardzo prostych technik pobudzania czakr, do wykonywania codziennie (na każdy dzień tygodnia inna pozycja) z koncentracją podczas oddechu na określonym czakramie.

Co to są czakry?

jolka

W ciele ludzkim znajdują się centra energetyczne, tak zwane czakry lub czakramy. Jest ich wiele, ale najważniejsze znaczenie ma 7 głównych, które znajdują się w linii prostej wzdłuż kręgosłupa. Zadaniem czakr jest dystrybucja subtelnej energii życiowej (tzw. prany) do ciała człowieka. Każda czakra ma swoją nazwę w sanskrycie (starym języku indoaryjskim) oraz odpowiadający jej kolor (czakra pierwsza - czerwony, druga - pomarańczowy, trzecia - żółty, czwarta - zielony, piąta - błękitny, szósta - indygo, siódma - ciemny niebieski, siódma - fioletowy). Czakry reprezentuje się w postaci symbolu kwiatu lotosu o określonej ilości płatków, każdej z nich odpowiada określony żywioł, charakter i rola jaką spełnia w ludzkim organizmie. Czakry nie są materialnymi częściami ciała, ale centrami energetycznymi umiejscowionymi w ciele fizycznym człowieka. Pierwsza z czakr znajduje się najniżej - u podstawy kręgosłupa, a ostatnia najwyżej na czubku głowy. Pojęcie to wywodzi się ze starożytnego indyjskiego systemu uzdrawiania, który wyróżnia w ciele człowieka siedem głównych ośrodków kierujących przepływem energii. Każdy z wirów skupia się wokół jednego z siedmiu gruczołów dokrewnych w układzie hormonalnym naszego organizmu, a jego funkcja polega na pobudzeniu wydzielania hormonu przez gruczoł. Właśnie hormony pochodzące z tych siedmiu gruczołów regulują wszystkie funkcje organizmu, z procesem starzenia się włącznie.

Podczas gdy medycyna konwencjonalna rozpatruje nasze ciało fizyczne w kategoriach chemicznych, obecnie wiadomo już, że aby zaszła jakakolwiek reakcja chemiczna, musi zaistnieć w ciele przemiana energii elektromagnetycznej. Energia ta płynie z umysłu, co wyjaśnia, jak istotny jest jego związek z ciałem w utrzymaniu zdrowia fizycznego, psychicznego i mentalnego. Tradycyjny, naukowy schemat analizowania zdrowia jedynie w kategoriach tego, co widzialne, ustępuje dziś coraz częściej akceptowanym prawdom, że umysł i myśl poprzedzają oraz wpływają na materie fizyczną. W końcu, czym jest myśl, jeśli nie formą energii.

 

Lokalizacja siedmiu czakr :

1- Najniższy wir otacza gruczoły płciowe
2- Otacza trzustkę i obejmuje brzuch
3- Otacza nadnercze, a jego centrum znajduje się na wysokości splotu słonecznego
4- Otacza grasice i obejmuje klatkę piersiowa
5- Otacza tarczyce i znajduje się na wysokości szyi
6- Otacza szyszynkę i skupia się wokół tylnej podstawy mózgu
7- Najwyżej położony wir otacza przysadkę mózgową i skupia się wokół przedniej podstawy mózgu.

Jak to działa?

W zdrowym ciele wszystkie te wiry poruszają się z dużą prędkością, dzięki czemu energia witalna, zwana również „praną„ bądź „energią eteryczną„ może przepływać swobodnie przez układ hormonalny. Jeśli choćby jeden z tych wirów zwalnia obroty, wtedy przepływ energii witalnej zostaje utrudniony lub zablokowany. W ten oto prosty sposób można opisać starzenie się lub zły stan zdrowia. U zdrowego człowieka wiry w ruchu rozlewają się tak szeroko, że wychodzą poza ciało, u starszych, słabowitych i chorowitych osób z trudem obejmują powierzchnie ciała.

Ważne jest, by otwierać nasze czakramy i zwiększać przepływ energii, ponieważ im więcej energii pobieramy, tym jesteśmy zdrowsi. Chorobę może wywoływać brak równowagi energetycznej albo zablokowanie przepływu energii. Innymi słowy, zakłócenia w przepływie energii w ciele człowieka prowadzą do choroby. Zniekształcają również nasze odczucia, uniemożliwiają pełnie doznań.

W przeciwieństwie do klasycznego wzmacniania mięśni, joga skupia się na całym ciele. W poszczególnych ćwiczeniach i przyjmowanych pozycjach angażowane są prawie wszystkie mięśnie, doskonalona jest postawa, balans i tzw. równowaga nerwowo-mięśniowa, zaburzane w codziennym życiu.

Odpowiednia technika oddychania zwiększa dodatkowo dotlenienie mózgu i całego organizmu i w końcowym efekcie przynosi wspaniale odprężenie, relaks i pozytywną energię.

PoniedziałekSymbol do koncentracji podczas ćwiczenia kwadrat. W siadzie obejmujemy uda ramionami, unosząc stopy tak, aby podudzia znalazły się prawie równolegle do podłoża. Nogi ugięte w kolanach. Utrzymując w równowadze tę pozycję oddychamy 14 razy koncentrując się na kwadracie i 1 czakrze.

Wtorek

pokochajmy-siebie2


Symbol do koncentracji półksiężyc. Z leżenia tyłem, stopy podkurczone i rozstawione na szerokość bioder ramiona wzdłuż tułowia, unosimy biodra jak na zdjęciu. Głowę utrzymujemy w wygodnej pozycji, a usta lekko otwarte w uśmiechu dla rozluźnienia żuchwy. Oddychamy 14 razy koncentrując się na 2 czakrze.

Środa

pokochajmy-siebie3

Symbol do koncentracji trójkąt. W klęku opuszczamy tułów, kuląc się, jednocześnie dłonie zaciskamy w pięści. Oddychamy 14 krotnie koncentrując się na trójkącie.

Czwartek


pokochajmy-siebie4

Symbol do koncentracji 6-cio ramienna gwiazda.  W staniu, stopy rozstawione na szerokość bioder, ramiona uniesione w górę, wychylamy tułów ku tyłowi. Oddychamy 14-krotnie rozluźniamy się.

Piątek

pokochajmy-siebie5

Symbol do koncentracji owal.  Z leżenia tyłem przechodzimy do tzw. „świecy”, podpierając dłońmi biodra.  Oddychamy 14razy.

Sobota


pokochajmy-siebie6

Symbol do koncentracji połączenie słońca i księżyca. Z siadu prostego przechodzimy do skłonu, sięgając dłońmi do stóp. Oddychamy 14razy koncentrując się na 6 czakrze.

Niedziela
Symbol do koncentracji kwiat lotosu. 
Swobodne leżenie na plecach. Oddychamy 14razy koncentrując się na 7 czakrze.

Życząc wspaniałej, dobrej energii i lepszej koncentracji nie tylko latem zachęcam do ćwiczeń. Trenerowi Personalnemu Pawłowi Antkowicz z Prozdrowotnego Klubu Fitness „ Impuls” w Nowym Sączu dziękuję za udział sesji zdjęciowej.

dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch

www.fit.pl