Przygotowanie do sezonu tenisowego - ćwiczenia

Zanim zaserwujesz pierwszą w tym sezonie piłkę przygotuj odpowiednio swoje ciało. Przedstawiamy zestaw ćwiczeń, który ułatwi Ci przygotowanie do sezonu
fit.pl
2010-05-26 00:00
Udostępnij
Przygotowanie do sezonu tenisowego - ćwiczenia
Lato zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że czas wyciągnąć z szafy zakurzoną rakietę i wybrać się na odkryty kort. Ale zanim zaserwujesz pierwszą w tym sezonie piłkę przygotuj odpowiednio swoje ciało, bo tenis to sport, który wymaga świetniej kondycji.
Jeśli szukasz sportu, który oprócz rozwijania całego ciała dostarczy emocji i rywalizacji to tennis jest dla ciebie. Bieganie po korcie z rakietą w ręku wymaga szybkości, wytrzymałości i zręczności. Warto zadbać o nie jeszcze zanim zaserwujesz pierwszą piłkę.


Przycięcie tłuszczu


W tenisie waga ludzkiego ciała ma ogromne znaczenie. Profesjonaliści przez cały rok dbają o własną sylwetkę i nie pozwalają na duże wahania wagi. Jeśli jednak przez zimę nagromadzili kilka centymetrów w talii, przed sezonem muszą wszystko zrzucić. Warto wziąć z nich przykład...


Najbardziej efektywnym sposobem spalania tłuszczu są ćwiczenia aerobowe i trening interwałowy. Nie ważne, którą opcję wybierzesz, liczą się rezultaty. Dodatkowo pomocna będzie dobrze dobrana dieta.


Wzmocnione mięśnie tułowia


Tak jak w przypadku innych sportów, tenis wymaga od sportowca silnych mięśni tułowia. To właśnie one odpowiadają w dużej mierze za właściwą stabilność, równowagę i szybkość zwrotów. Dzięki mocnym mięśniom tułowia łatwiej jest serwować i posyłać precyzyjne piłki.


Zawodowi tenisiści do treningu tułowia używają piłki lekarskiej. Weź pięciokilogramową i rób przez 10 minut szybkie wymachy w lewo, prawo, górę i dół.

[-------]


Szybkość i zwinność


Szybkość i zwinność to cechy, bez których można zapomnieć o zawodowym sukcesie. Na profesjonalnym szczeblu rozgrywek piłka może osiągać prędkości nawet powyżej 240 km/h, a czas na reakcje liczony jest w milisekundach.


tenis2Prostym ćwiczeniem na poprawę obu cech jest bieganie i... skoki na jednej nodze. Trzymając w rękach pięciokilogramową piłkę lekarską i skacząc na jednej nodze pokonaj odległość 25 metrów. Wracając mień nogę. W miarę kolejnych treningów możesz wydłużać odległość.


Moc w nogach


O siłę w nogach dbasz przy okazji treningów nad szybkością i zwinnością. Oprócz nich warto poćwiczyć przysiady z wyskokiem. Można też skorzystać ze specjalistycznego sprzętu na siłowni, jednak profesjonalni gracze i trenerzy odradzają taką metodę. Zdaniem wielu z nich siłownia odbiera szybkość.


Praca nad wytrzymałością


Jeśli chcesz poprawić swoją wytrzymałość musisz polubić bieganie. To jedna z najskuteczniejszych metod. Biegnąc zmieniaj tempo – kilka minut truchtu, minuta sprintu. Na początku może być trudno, ale z każdym pokonanym kilometrem zaczniesz odczuwać różnice.


Set, Mecz


Bez przygotowania też można grać, ale jeśli nie chcesz odpoczywać po każdym zagraniu przygotuj się do sezonu. Warto, bo wykonując powyższe ćwiczenia dbasz o cały organizm, a to przyda ci się nie tylko w tenisie.


www.fit.pl