Rytm Twojego treningu: Jak dobrać czas ćwiczeń do swojego organizmu

Każdy z nas ma swój własny rytm życia - nie tylko w sferze codziennych obowiązków, ale także w kontekście aktywności fizycznej. Nauka o rytmach dobowych zdaje się potwierdzać to, co wielu z nas odczuwało na własnej skórze: czas ćwiczeń ma znaczenie. Ale czy istnieje idealny moment na trening? Nowe badania sugerują, że odpowiedź może być bardziej złożona, niż się wydaje.
Ilona WIlk
2024-04-08 17:39
Udostępnij
Rytm Twojego treningu: Jak dobrać czas ćwiczeń do swojego organizmu

Rytm naszego organizmu jest jak taktowanie melodii, której tempo wpływa na każdy aspekt naszego dnia. Jak podkreśla Karyn Esser z Uniwersytetu Florydzkiego, nie tylko podróże mogą nas wywrócić z rytmu, ale także zachowania, takie jak nieregularne godziny snu czy posiłków.

Jednak istnieją sposoby, aby zgrać swoje ciało z jego naturalnym rytmem. Choć światło jest głównym regulatorem naszego zegara biologicznego, badania sugerują, że ćwiczenia mogą być kolejnym ważnym narzędziem w dostrojeniu organizmu do cyklu dobowego.

Według najnowszych badań, ćwiczenia rano lub we wczesnych popołudniowych godzinach mogą pomóc w synchronizacji rytmu dobowego naszego ciała, co może mieć wpływ na zdrowie i wydajność sportową. "Zegary obwodowe" w naszych mięśniach są wyjątkowo wrażliwe na wpływ treningu fizycznego, co może prowadzić do poprawy metabolizmu i wydajności fizycznej.

Co więcej, badania sugerują, że regularność jest kluczem. Ćwiczenia o stałej porze dnia przez kilka tygodni mogą doprowadzić do zmian w naszych wewnętrznych zegarach, przystosowując je do wybranej godziny ćwiczeń.

Ale czy istnieje idealny moment na ćwiczenia? Eksperci podkreślają, że odpowiedź może być zależna od indywidualnych preferencji i celów treningowych.

Niezależnie od tego, czy jesteś rannym ptaszkiem, czy nocnym markiem, kluczem do sukcesu może być konsekwencja. Wybierz swój ulubiony moment na trening i trzymaj się go. Bo w końcu, jak mówi Katja Lamia z Instytutu Scripps, "najlepszy czas na ćwiczenia to wtedy, gdy faktycznie się ich podejmujesz".