Głównym zaleceniem, które zwykle słyszą osoby przechodzące na dietę odchudzającą, jest zajęcie się czymś innym i nie myślenie o jedzeniu
fit.pl
2010-12-16 00:00
Udostępnij
By schudnąć, myśl o jedzeniu!
Okazuje się jednak, że może to być kiepska rada i znacznie lepiej będzie właśnie myśleć o posiłkach - wtedy samo jedzenie stanie sie dla nas... mniej atrakcyjne.

Opublikowane w "New Scientist" wyniki badań sugerują, że wyobrażanie sobie, że zjadamy na przykład czekoladę, sprawia, że w rzeczywistości zjemy jej znacznie mniej.

Testy tego zjawiska przeprowadzono na przykładzie pastylek M&M. Biorących udział w badaniu ochotników podzielono na trzy grupy:

* pierwsza z nich miała sobie wyobrazić, że wrzuca 33 monety do automatycznej pralki;
* druga grupa wyobrażała sobie wrzucenie 30 monet i zjedzenie 3 pastylek M&M;
* trzecia grupa "wrzucała" zaledwie 3 monety, a "zjadała" 30 pastylek.

Zaraz potem uczestnikom pozwolono bez ograniczeń korzystać z zawartości pełnej miski pastylek M&M - i sprawdzono, jak wcześniejsze wyobrażenia wpłynęły na liczbę zjadanych M&Msów.

Okazało się, że te osoby, które wyobrażały sobie wcześniej zjadanie 30 pastylek, faktycznie wzięły ich znacznie mniej, niż badani z pozostałych dwóch grup. Naukowcy ustalili przy tym jednak, że nie wystarczy samo myślenie o określonym posiłku - trzeba sobie wyobrazić konkretnie jego zjedzenie.

PAP Nauka w Polsce

www.fit.pl