Czy witaminę D trzeba suplementować latem?

Witamina D nie bez powodu kojarzy się ze słońcem i z opalaniem. To właśnie dzięki ekspozycji na promienie słoneczne w naszej skórze może rozpocząć się synteza tej witaminy i w taki sposób jesteśmy w stanie pokryć 90% zapotrzebowania, a pozostałe 10% zwykle pochodzi z diety. Niestety pomimo, że witamina D występuje w niektórych produktach spożywczych, to pokrycie pełnego zapotrzebowania przez dietę jest niemalże niemożliwe, bo występuje w bardzo niewielkich ilościach
2021-06-30 00:00
Udostępnij
Czy witaminę D trzeba suplementować latem?

Wiosną i latem, aby produkcja skórna tej witaminy pomyślnie przebiegła, potrzebujemy eksponowania ok. 18% naszego ciała (np. twarz, ręce, ramiona) przez ok. 15 min w ciągu dnia. W okresie jesienno-zimowym w Polsce trudno jest o przebieg tego procesu - jest za mało słońca, kąt padania promieni jest inny niż latem, a my niechętnie spędzamy wolne chwile na dworze w krótkim rękawku... w grudniu.

Czy to oznacza, że tylko w czasie chłodnych miesięcy mamy w Polsce ryzyko niedoboru witaminy D, a wiosenne i letnie promienie słońca w pełni mu zapobiegają? Niekoniecznie. W takim razie kto powinien suplementować ją w czasie lata? Na to pytanie odpowiada dietetyczka Dietly.pl, Joanna Marciszewska.

Kto powinien suplementować witaminę D latem?

Sprawdź, czy powinieneś dodatkowo przyjmować witaminę D w czasie wiosny i lata - jest kilka przypadków, w których jest ona konieczna, aby uniknąć niedoboru. A o tym dlaczego i jaką dawkę witaminy D należy przyjmować przy suplementacji i czy trzeba dodatkowo stosować wit. K2 możesz dowiedzieć się z artykułu nt. suplementacji wit. D na Dietly.pl.

1. Stosowanie kremów z filtrami UV

Ich używanie jest zalecane przez dermatologów, pomaga w zapobieganiu wielu negatywnym konsekwencjom związanym z ekspozycją skóry na słońce - m.in. takim jak rak skóry. Jest jednak jedno “ale” - okazuje się, że nawet najdelikatniejsze filtry 15 SPF hamują syntezę witaminy D w skórze o 99,9%. Jeśli jesteś fanem kremów UV i unikasz narażania swojej skóry na promienie słoneczne bez ich użycia, to bardzo prawdopodobne, że nawet w czasie lata możesz zmagać się z niedoborami witaminy D.

2. Wiek powyżej 65 lat

Okazuje się, że wraz z upływem lat nasz organizm traci zdolność do skutecznej syntezy witaminy D w skórze. Osoby po 65. r.ż. mają znacznie niższą zdolność do wytworzenia tej witaminy pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne - szacuje się, że o ok. 75% mniejszą niż młodzi dorośli. Po 65. r.ż. zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia zalecana jest codzienna suplementacja witaminy D w dawce 800 – 2000 IU/ dzień przez cały rok.

3. Nadmierna masa ciała

U osób otyłych, czyli przy BMI > 30, zauważa się problem związany z częstszymi niedoborami witaminy D, na co wpływ ma wiele czynników. Prawdopodobnie najważniejszym z nich jest to, że witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczu, dlatego przy nadmiernie rozwiniętej tkance tłuszczowej będzie się ona gromadziła, zamiast krążyć we krwi i aktywnie działać. Właśnie dlatego osoby zmagające się z otyłością powinny badać poziom tej witaminy we krwi, aby zapobiegać możliwym niedoborom. Co ciekawe, wraz ze spadkiem masy ciała u osób otyłych zauważa się wzrost stężenia witaminy D we krwi - wszystko za sprawą uwalniania jej z komórek tłuszczowych.

4. Spędzanie całego dnia w pomieszczeniu

Skoro promienie słońca są potrzebne do produkcji witaminy D, to jeśli wychodzisz na dwór wiosną i latem, ale… dopiero wieczorami lub rzadko spędzasz czas na zewnątrz, to również jesteś w grupie ryzyka niedoborów. W takim wypadku warto się zbadać i sprawdzić jaki jest poziom witaminy D w Twojej krwi, a w razie potrzeby lekarz może zlecić dodatkową suplementację. Więcej o suplementacji witaminy D wprost od dietetyka.

5. Pełny ubiór - długie rękawy, długie spodnie

Jeśli w ciągu dnia wychodzisz na zewnątrz, ale nie odkrywasz nóg, rąk, ramion, to prawdopodobne, że synteza witaminy D będzie niewystarczająca. Tak, jak wspomnieliśmy, aby jej produkcja w skórze przebiegała efektywnie niezbędne jest eksponowanie ok. 1/5 swojego ciała, dlatego aby uniknąć konieczności suplementacji w lato, przespaceruj się czasem w krótkim rękawku.

6. Niektóre choroby i przyjmowanie leków

Okazuje się, że w grupie ryzyka letniego niedoboru witaminy D są również osoby chorujące na chorobę Hashimoto i cierpiące na zaburzenia wydzielania żółci przez wątrobę. Wśród leków sprzyjających niedoborom witaminy D wyróżniamy: leki przeciwdrgawkowe, immunosupresyjne oraz glikokortykosteroidy. W takich przypadkach medycznych lekarz może zalecić regularną kontrolę stężenia witaminy D we krwi.

Podsumowując, nie dla każdego słoneczne lato będzie oznaczało dużą ilość witaminy D. Do jej niedoboru pomimo gorącego lata może prowadzić Twój tryb życia, stan zdrowia, a nawet sposób ubioru. Biorąc pod uwagę to, jak wiele korzyści możesz się spodziewać dzięki prawidłowemu stężeniu witaminy D we krwi, zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę i w przypadku czynników zaburzających syntezę słoneczną - zbadanie jej poziomu.