fit.pl mobile logo

Dieta a Alzheimer

Według najnowszych badań naukowców jedząc duże ilości orzechów, ryb i zielonych warzyw można ograniczyć ryzyko wystąpnienia choroby Alzheimera
jesc2Zespół naukowców z Columbia University podkreśla, że ważne jest nie tylko to co się je, ale także to, czego się nie jada. Unikać należy tłustych produktów mlecznych, w tym masła oraz czerwonego mięsa.

Naukowcy doszli do takich wniosków po czterech latach obserwacji stanu zdrowia i nawyków żywieniowych ponad 2 tysięcy mieszkańców Nowego Jorku. Wszystkie osoby, które wzięły udział w badaniu były w wieku emerytalnym. Po czterech latach u 253 osób zdiagnozowano chorobę Alzheimera.

Po przeanalizowaniu danych dotyczących diety wszystkich badanych okazało się, że mniejsze ryzyko zachorowania na tę chorobę wystąpiło u osób, których dieta była bogata w kwasy tłuszczowe omega 2 i 5, witaminę E oraz kwas foliowy, które występują między innymi w dresingach do sałaty, orzechach, rybach, drobiu, owocach i warzywach liściastych. Osoby te wystrzegały się także produktów mlecznych i czerwonego mięsa.

Lekarze podkreślają, że dieta nie jest jedynym czynnikiem, wpływającym na ryzyko demencji. Według nich ryzyko wystąpienia choroby alzheimera można ograniczyć poprzez aktywność fizyczną, aktywne potrzymanie kontaktów towarzyskich, a także dbałość o odpowiednio zbilansowaną dietę. Lekarze dodają, że należy pamiętać o tym, iż całkowicie nie da się ograniczyć ryzyka demencji.

Źródło - PAP Nauka w Polsce

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl