fit.pl mobile logo

Gdy niejedzenie staje się obsesją

Ofiarami anoreksji stają się młodzi, a nawet coraz częściej dorośli ludzie, którzy pod ogromną presją są już od wczesnego dzieciństwa
Niemal z dnia na dzień rośnie na świecie liczba osób z nadwagą. Budżety państw przeznaczają coraz większe pieniądze na kampanie dotyczące walki z tym problemem.
anoreksjaNiemal w każdej gazecie można przeczytać tysiące porad jak schudnąć, często wraz z towarzyszącymi zdjęciami osób o najbardziej „idealnych” według współczesnych norm estetyki sylwetkach. W takiej właśnie atmosferze nienaturalnej presji rozwija się śmiertelny wróg – anoreksja.


Problem dotyczy tylko młodych dziewcząt?


To prawda, że dziewczęta są łatwiejszymi ofiarami tej „podstępnej” choroby, a wynika to chociażby z faktu społecznej presji na „idealny” wygląd na każdym etapie życia.


Nastolatki są straszone, że raz nabyte komórki tłuszczowe nigdy nie zanikają. Nie mówi się zbyt wiele o tym, że burza hormonów sprawia, iż organizm nie zawsze rozwija się równomiernie, a zaokrąglona w tym okresie sylwetka wcale nie musi taka pozostać.


Jednak coraz częściej ofiarami anoreksji padają także chłopcy, szczególnie ci uprawiający sporty, w których duży nacisk kładzie się na wagę, jak i wygląd sportowca. W tych przypadkach znowu najczęściej młody człowiek po prostu płaci, niekiedy niewiarygodnie wysoką cenę, za niespełnione ambicje swoich rodziców.


Zwykła fanaberia?


Ten, jakże fałszywy, pogląd niestety szczególnie silnie zakorzeniony jest w naszym polskim społeczeństwie, i – o zgrozo – również w środowiskach medycznych.


Przyczyny tego zaburzenia są jednak daleko głębsze niż zwykła zachcianka. Osoba o silnym, wspieranym latami, szczególnie przez rodzinę, poczuciu własnej wartości jest w stanie wyczuwać zdrowe granice swojego postępowania. Ofiarami anoreksji stają się młodzi, a nawet coraz częściej dorośli ludzie, którzy pod ogromną presją, przeważnie najbliższej rodziny, są już od wczesnego dzieciństwa. Z czasem zaczynają sami sobie ustalać irracjonalne granice, a zakorzeniony głęboko brak akceptacji siebie, nawet po osiągnięciu celu, „zmusza” do wyznaczania kolejnego, nawet jeśli ma to się odbyć kosztem ich życia.


Niekiedy też są to grzeczne, posłuszne dzieci, wzorowe córki, tak zwane „oczka w głowie” pod opieką nadgorliwych rodziców. Jedzenie dla nich staje się wtedy jedyną sferą życia, którą mogą kontrolować samodzielnie. Różne potrafią być relacje rodzinne w domach ofiar anoreksji, prawie zawsze są one zachwiane, ale oprócz wieloletniej presji, jakiej są poddawane osoby zapadające na anoreksję, jest jeszcze jeden wspólny mianownik dla większości tych przypadków – ofiary anoreksji są przeważnie nieprzeciętnie inteligentne i często również utalentowane.

[-------]


Dlaczego walka z tą chorobą jest taka trudna?


Osoba tkwiąca w sidłach anoreksji traci obiektywizm w postrzeganiu swojego ciała i nie widzi, że już przekroczyła zdrowe granice. Paradoksalnie, unikając jedzenia nie jest w stanie myśleć o niczym innym, a jej życie staje się prawdziwym koszmarem. Gdy najbliżsi orientują się w sytuacji stają się wrogami, a nieprzeciętna inteligencja jest wykorzystywana do uśpienia ich czujności. Na tym etapie osoba cierpiąca czuje się niezrozumiana i samotna w swojej walce, która w rzeczywistości prowadzi do samounicestwienia.


Jak walczyć z anoreksją?


anoreksja01Tak naprawdę, warunki do rozwoju tej choroby tworzymy od wczesnych lat rozwoju dziecka. Wszelkie błędy wychowawcze w domu rodzinnym, ale także presja otoczenia dalszego: media, szkoła, potem także praca (jest wiele profesji, w których anoreksja staje się niejako „chorobą zawodową”) przynoszą niestety śmiertelne żniwo, bo trzeba to otwarcie powiedzieć: anoreksja, gdy nie jest leczona staje się chorobą śmiertelną. Niestety, wielu z tych czynników nie jesteśmy w stanie sami zmienić. Jako rodzice powinniśmy starać się mieć jak najlepszy kontakt z dzieckiem, a gdy zauważymy, że nawyki żywieniowe stają się coraz bardziej dziwaczne: skrupulatne odważanie spożywanych porcji, nieustanne ważenie się, niechęć do jedzenia razem z rodziną przy jednym stole, mogą to być pewne sygnały ostrzegawcze.


Gdy sami jesteśmy ofiarami.


Gdy czujemy, że nasz świat kręci się wokół jedzenia i nie-jedzenia, gdy zapominamy, jak to jest być szczęśliwym i wolnym od przymusu liczenia kalorii i przede wszystkim, gdy zaczynamy sobie uświadamiać, że nie tak to wszystko powinno wyglądać – to już został wykonany pierwszy ogromny krok. Nie jesteś sama! Jest wielu sławnych i całkiem zwykłych ludzi, którzy stali się ofiarami anoreksji i co jeszcze ważniejsze, wielu z nich pokonało tę chorobę i znów cieszy się życiem!


Potrzebujesz pomocy i nie wahaj się po nią sięgnąć. W każdym dużym mieście znajduje się ośrodek pomocy, w którym uzyskasz wsparcie. Niezależnie od tego co spowodowało tę chorobę, możesz żyć szczęśliwie i masz do tego pełne prawo.Katarzyna Skoropada
mgr inż. żywności i żywienia człowieka, dietetyk i mikrobiolog
Źródło: www.solarium.net.pl "SOLARIUM & Fitness" nr 2/2009
www.fit.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl