Na naszych stołach wciąż królują jaja od kury, tymczasem przepiórcze są i smaczniejsze, i zdrowsze
fit.pl
2009-04-08 00:00
Udostępnij
Jaja przepiórcze
Na naszych stołach wciąż królują jaja od kury, tymczasem przepiórcze są i smaczniejsze i zdrowsze. Kurze są większe i bardziej popularne, ale to przepiórcze nie wywołują reakcji alergicznej i można je jeść, nie przejmując się „złym cholesterolem” i miażdżycą. Poza tym są lekkostrawne i małokaloryczne.
jajko przepiorczeJaja przepiórcze to nieoceniony zastrzyk składników potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Walory smakowe i zdrowotne znajdziemy zarówno w białku jak i w żółtku. Jajka przepiórcze zawierają wysokowartościowe, łatwo przyswajalne białko i bogate w składniki fitoodżywcze żółtko. Przepiórcze w porównaniu z kurzym ma mniej tłuszczu, za to więcej aminokwasów i mikroelementów, np. żelaza, miedzi, cynku oraz witamin z grupy B.


Jaja przepiórcze to źródło przyswajalnego fosforu, którego trudno szukać w jajach kurzych. Brak szkodliwego cholesterolu w tych małych jajeczkach doceniają dietetycy, ale jednocześnie ostrzegają, że z ich jedzeniem nie mogą przesadzać osoby z nadciśnieniem.


Z jajeczek przepiórczych można przyrządzić te same potrawy, co z kurzych: jajecznicę, jajko na twardo lub miękko. Można je również wykorzystać do sałatek i past.


Ciekawostki:
  • Białko jaj przepiórczych działa przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie
  • W przepiórczych ukryta jest moc afrodyzjaku
  • Są niezbędne w diecie odchudzającej, ponieważ poprawiają przemianę materii
  • Wykazują działanie antydepresyjne, gdyż poprawiają samopoczucie i dodają energii
  • Maski i odżywki do włosów z jaj przepiórczych wzmacniają strukturę włosów, chroniąc końcówki przed rozdwajaniem

www.fit.pl