Jak pokonać złe nawyki żywieniowe?

Chcesz schudnąć? Przede wszystkim powinnaś pomyśleć o odpowiednich ćwiczeniach oraz zdrowym i racjonalnym odżywianiu. Jak więc wyeliminować niezdrowe nawyki żywieniowe? Poznaj pięć prostych sposobów 
fit.pl
2014-10-10 00:00
Udostępnij
Jak pokonać złe nawyki żywieniowe?Skupiaj się wyłącznie na jedzeniu

Podczas jedzenia nie rozpraszaj swojej uwagi, skupiaj się na tym, co wkładasz do ust. Kiedy jemy i jednocześnie wykonujemy inną czynność, wówczas nie skupiamy się na ilość spożywanego jedzenia. I właśnie z tego powodu pochłaniamy większą ilość jedzenia, niż normalnie byśmy zjedli. Dlatego, podczas posiłku nic nie powinno nas rozpraszać. Wówczas będziemy mogli kontrolować to co i ile jemy.

Nie jedz szybko

Warto przeżuwać powoli każdy kęs. Jedzenie w pośpiechu sprawia, że zjadamy więcej niż potrzebujemy. Im wolniej jemy, tym mniejszymi porcjami się najadamy. Poza tym ośrodek sytości w mózgu działa z opóźnieniem. Uczucie sytości uzyskujemy więc dopiero w kilka do kilkunastu minut po spożyciu posiłku. Gdy jemy wolno, dajemy organizmowi czas, aby poinformował nas o tym iż się najedliśmy, zanim zjemy za dużo. Po każdym kęsie odkładaj widelec bądź kanapkę na talerz - Unikniesz w ten sposób odruchowego wkładania do ust następnego kęsa, zanim zdążysz dobrze przeżuci i połknąć poprzedni.

Mniejszy talerz = mniejsza ilość jedzenia

Mimo że jesteśmy już najedzeni, zjadamy wszystko z talerza. Dlaczego? Częstym powodem są wyrzuty sumienia, że zostawiliśmy niedojedzony posiłek, a ktoś napracował się przy jego przygotowaniu. Warto więc pamiętać o tym, aby na talerz nakładać małe porcje jedzenia lub po prostu jeść na mniejszym talerzu. Na dużym talerzu wydaje się nam, że jedzenia jest niewiele i zjadamy wszystko... często mając jeszcze ochotę na dokładkę. Kiedy natomiast taką samą ilość jedzenia nakładamy na mały talerz, porcja wygląda na relatywnie większą niż jest w rzeczywistości.

Nie pij podczas posiłku

Płyny rozcieńczają soki żołądkowe, które mając małe stężenie powodują zaburzenie procesu trawienia. Picie zmiękcza pokarm, co wpływa na to, że możemy połknąć większe jego porcje, co powoduje, że zjadamy więcej. Warto więc wypić 20 minut przed posiłkiem, by wypełnić żołądek i tym samym oszukać trochę głód.

Jedz regularnie

Regularne posiłki są sprzymierzeńcem szczupłej sylwetki, pozwalając zachować odpowiednie tempo przemiany materii. Zbyt długie przerwy między posiłkami powodują, że organizm traktuje to jako ostrzeżenie, zaczynając magazynować zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Małe porcje, spożywane dość często nie rozpychają żołądka. Im większy żołądek tym niezbędna będzie większa porcja, aby zaspokoić głód i wysłać sygnał o sytości. Jak nietrudno się domyślić - mały żołądek szybciej się wypełnia i szybciej wysyła takie sygnały.

www.dieta.fit.pl