Jakie suplementy dla początkujących?

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie treningów na siłowni. Sprzyjają temu powszechny dostęp do miejsc, gdzie w sposób profesjonalny można pracować nad własną sylwetką oraz liczne korzyści zdrowotne płynące z treningu siłowego i wytrzymałościowego. Początkujący adepci siłowni z pewnością prędzej czy później zainteresują się tematyką odżywek i suplementów diety. Warto dowiedzieć się, które z nich przydają się w pierwszym okresie pracy nad własną sylwetką
2018-03-22 00:00
Udostępnij
Jakie suplementy dla początkujących?

Siłownia coraz popularniejsza

Powodów, dla których decydujemy się na rozpoczęcie treningów na siłowni, jest bardzo wiele: część z nas chce poprawić swoją kondycję, inni motywowani są przez znajomych, którzy dzięki treningom znacznie polepszyli swoją sylwetkę, jeszcze inni zwyczajnie potrzebują radykalnej zmiany trybu życia i chcą wprowadzić do codziennych obowiązków nieco więcej aktywności fizycznej, by po prostu dobrze się czuć. Z czasem, wiele osób zyskuje dodatkową motywację do dalszych prac, widząc pozytywne efekty treningu. Odpowiednio dobrana dieta i właściwie rozpisany plan treningowy, to dwa fundamenty pozwalające osiągnąć sukces na siłowni i wypracować wymarzoną „rzeźbę”. Często słyszymy również o trzecim istotnym warunku, jakim jest suplementacja. Chyba nie ma osoby, która ćwicząc na siłowni, nie spotkałaby się z tematyką odżywek i suplementów diety. Wielu trenerów i bardziej doświadczonych bywalców klubów fitness twierdzi wręcz, że bez odżywek ani rusz. Jak jest naprawdę i jakie suplementy warto stosować w początkowym okresie pracy nad własną sylwetką?

Jakie suplementy wybrać na początku przygody z siłownią?
 

Absolutnie podstawowym suplementem diety dla wszystkich, którzy regularnie ćwiczą, powinny być witaminy. Ich regularne przyswajanie pomaga wzmocnić nasza odporność, która w warunkach intensywnego treningu często narażona jest na znaczne osłabienie. Podstawową rolę odgrywa tu witamina C, jednak warto zaopatrzyć się w tzw. kompleks witamin, dzięki któremu dostarczymy do naszego organizmu wszelkie niezbędne witaminy w odpowiednich dawkach.
 
Kolejnym rodzajem suplementów są odżywki białkowe. Białko jest najważniejszym budulcem masy mięśniowej, nic więc dziwnego, że oferta producentów tego rodzaju suplementów jest szczególnie bogata. Za najskuteczniejszą odżywkę na bazie białka uznawany jest izolat białka serwatkowego, występujący pod nazwą Whey Proteine.
 
Kreatyna to kolejna z substancji, mająca pozytywny wpływ na efektywność naszego treningu. Jej regularne przyswajanie wpływa na rozbudowę i wzrost mięśni, a także na zwiększenie ich siły i lepszą regenerację potreningową.
 
Zainteresować powinny nas również aminokwasy rozgałęzione, powszechnie występujące pod nazwą BCAA. Ich podstawową funkcją jest zahamowanie procesów katabolicznych i lepsza regeneracja mięśni.