Poranna kawa może dostarczyć naszemu organizmowi nawet jedną piątą dziennego zapotrzebowania kalorycznego
fit.pl
2008-03-12 00:00
Udostępnij
Kawa kaloryczna jak posiłek

Wielu z nas nie wyobraża sobie zacząć dnia bez kubka kawy, nie wiedząc przy tym, że napój ten z dodatkami jest tak samo kaloryczny, jak posiłek.
Kawa sama w sobie nie jest kaloryczna, ale jeśli wypijamy ją ze śmietanką, mlekiem lub cukrem staje się prawdziwa bombą kaloryczna. Wypijając poranną kawę dostarczamy naszemu organizmowi nawet jedną piątą dziennego zapotrzebowania kalorycznego – podaje brytyjska grupa konsumencka Which, która w tej sprawie przeprowadziła „naukowe śledztwo”.

Eksperci od spraw żywieniowych sprawdzili kaloryczność kaw serwowanych w kilku angielskich lokalach, które specjalizują się w podawaniu kawy. Bary kawowe np. w Francji, Włoszech i Anglii są licznie odwiedzane przez pasjonatów kawy, szczególnie rano w drodze do pracy.

Z raportu Which wynika, że najbardziej kaloryczny napój piją osoby preferujące kawę z dodatkiem pełnotłustego mleka. Jak obliczono to ok. 400 kcal. Na drugim miejscu znalazła się kawa z mlekiem odtłuszczonym, ale z dodatkiem tłustej śmietany, podawanej najczęściej jako ozdobne wykończenie kawowego deseru. Daje to ok. 330 kcal.

To dużo, jeśli wziąć pod uwagę zalecenia dietetyków, którzy twierdzą, że dzienne zapotrzebowanie kalorii dla średnio aktywnej osoby wynosi 2000 kcal dla kobiety i o 500 kcal więcej dla mężczyzny.

Nie we wszystkich kafejkach kaloryczność kawy była jednakowa. Zdarzały się różnice wynoszące nawet 100 kcal. W jednej z sieci kawa z pełnotłustym mlekiem, śmietanką i posypana płatkami czekolady miała mniej niż 300 kcal. Spore różnice były widoczne nawet podczas porównywania kaw z chudym mlekiem – np. kawa latte z dodatkiem mleka odtłuszczonego miała 71 kcal, a "chude" cappucino z większą ilością pianki niż mleka – tylko 27 kcal.

Według rzecznika Which miłośnicy porannej kawy powinni być świadomi, ile tak naprawdę kalorii wypijają. Szefowie barów kawowych powinni ujawniać kaloryczność napojów, które oferują swoim klientom.

Warto pamiętać, że poranna kawa nie może wyeliminować najważniejszego posiłku w ciągu dnia, czyli śniadania, najlepiej składającego się z pełnowartościowych, dających siłę i energię produktów.
www.fit.pl