Kolagen rybi, czy zwierzęcy - co lepiej suplementować?

Mało kto z nas zwraca uwagę na to, by suplementować odpowiednie składniki do naszego organizmu. Oczywiście nie mówimy tu o witaminach i minerałach, które większość z nas regularnie spożywa. Mowa tu chociażby o kolagenie, który jest jednym z najważniejszych białek w naszym organizmie. Wraz z wiekiem, jego produkcja znacznie spada, a nie wpływa on tylko i wyłącznie na zachowanie młodego i pięknego wyglądu skóry. Kolagen jest nieodłącznym składnikiem mazi stawowej, a to z kolei oznacza, że ma wpływ na mobilność i odpowiednie funkcjonowanie naszych stawów. Obecnie można wyróżnić głównie kolagen rybi i kolagen zwierzęcy. Który z nich lepiej jest suplementować?
2022-09-05 00:00
Udostępnij
Kolagen rybi, czy zwierzęcy - co lepiej suplementować?

Kolagen zwierzęcy - co warto o nim wiedzieć?

Z pewnością każdy z nas poszukiwał sposobu na to, by suplementować kolagen. Nie da się ukryć, że najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość dostarczenia go do organizmu wraz z pożywieniem. W tym wypadku mowa tu o kolagenie zwierzęcym, gdyż nie znajdziemy tego białka w produktach pochodzenia roślinnego. Jednocześnie suplementacja naturalna może wydawać się wręcz niemożliwa. Dlaczego? Otóż kolagen zwierzęcy występuje głównie w:

  • kościach;
  • podrobach;
  • chrząstkach;
  • gałkach ocznych;
  • szpiku kostnym.

Wątpliwe jest, by ktokolwiek z nas zdecydował się na tak skomponowany posiłek. Dlaczego też kolagen zwierzęcy suplementuje się w postaci rozpuszczalnego w wodzie proszku. Jakie są jego wady oraz zalety?

Kolagen zwierzęcy w proszku - zalety

Kolagen zwierzęcy jest pełnowartościowym białkiem, które możemy pod tą postacią dostarczyć do organizmu. Z pewnością jedną z jego największych zalet jest to, że nie ma on zapachu, a także nie ma zbyt nieprzyjemnego smaku. Łatwo można rozpuścić go w wodzie i po prostu wypić, kiedy mamy na to ochotę. Kolagen zwierzęcy szybko uzupełnia niedobory tego białka w naszym organizmie.

Kolagen zwierzęcy w proszku - wady

Ciężko doszukiwać się wad kolagenu zwierzęcego w proszku. Jednocześnie warto zaznaczyć, że kolagen zwierzęcy, w porównaniu do rybiego, jest znacznie wolniej przyswajany przez nasz organizm. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na zakup kolagenu w proszku, musimy pamiętać o tym, by za każdym razem szczelnie zamykać opakowanie. W przeciwnym razie produkt zwietrzeje.

Kolagen rybi - co warto o nim wiedzieć?

Obok kolagenu zwierzęcego, dokładnie w tej samej postaci, na rynku dostępny jest także kolagen rybi. Jak łatwo można się domyślić, pochodzi on głównie z ości i podrobów tych wodnych stworzeń. Kolagen rybi ma bardzo podobne właściwości jak zwierzęcy, a niewielkie różnice pojawiają się jedynie w szybkości z jaką jest on przyswajalny przez organizm. Nie da się jednak ukryć, że kolagen rybi jest zdecydowanie rzadziej wybieranym produktem. Jakie są więc jego największe wady i zalety?

Kolagen rybi w proszku - zalety

Kolagen rybi w proszku ma wiele zalet, a z pewnością najważniejszą z nich jest to, że nasz organizm przyswaja go wyjątkowo szybko. Praktycznie od razu po spożyciu, pokrywa on dzienne zapotrzebowanie na to białko i skutecznie uzupełnia niedobory. Jest to więc produkt o wysokiej efektywności działania.

Kolagen rybi - wady

Kolagen rybi nie bez powodu jest znacznie rzadziej wybierany. Niestety, nawet rozpuszczony w wodzie proszek cechuje się mocnym i mało przyjemnym zapachem. To z kolei znacznie utrudnia picie kolagenu, którego posmak również nie należy do najprzyjemniejszych. Zwykle to właśnie te aspekty wymieniane są jako największe wady kolagenu rybiego, co jednak nie pozwala na odmówienie mu wysokiej skuteczności działania.