O odżywianiu i suplementacji w Hashimoto

W rozmowie z Marcinem Koper, dietetykiem klinicznym oraz ratownikiem medycznym, założycielem warszawskiego centrum medycznego Vita Nutrition Clinic, w którym praktykuje dietetykę funkcjonalną, w oparciu o wielowymiarowe podejście do pacjenta.
2021-09-06 00:00
Udostępnij
O odżywianiu i suplementacji w Hashimoto

Diagnostyka Hashimoto bywa ciężka, ponieważ wiele z objawów może być bagatelizowana przez pacjenta. Jak najczęściej wygląda ten proces?

Faktycznie jest tak, że objawy Hashimoto są niespecyficzne, a to na przykład przez zmęczenie, senność słabe włosy i paznokcie, zaparcia czy wzrost masy ciała, które występują w tej chorobie. Takie objawy często możemy wyjaśniać stresem, brakiem czasu dla siebie czy szybkim tempem życia, dlatego niestety w wielu przypadkach zanim wykonana zostanie odpowiednia diagnostyka, mija wiele czasu z uciążliwymi objawami, które znacznie obniżają jakość życia. Jeśli chodzi o badania, które należy wykonać w celu zdiagnozowania Hashimoto, jak i innych chorób tarczycy, to są to: poziom hormonu TSH, stężenie FT3 i FT4 oraz bardzo istotne przeciwciała: AntyTPO oraz AntyTG oraz dla pełnego obrazu badanie USG tarczycy.

Na co dzień prowadzi Pan Centrum Medyczne Vita Nutrition Clinic, w którym specjalizujecie się w poradnictwie dietetycznym oraz chorobach dietozależnych, takich jak Hashimoto. Na co może liczyć osoba z tym schorzeniem, przychodząc do waszej placówki?

W Vita Nutrition Clinic przede wszystkim chcemy działać holistycznie, biorąc pod uwagę różne aspekty zdrowia naszego pacjenta. Osoba z Hashimoto, która trafi do nas może liczyć na ułożenie odpowiedniej diety, biorąc pod uwagę jej obecny stan oraz współistniejące schorzenia, które zdarzają się przy tej chorobie.

Jaką rolę w Hashimoto odgrywa dieta?

To, co jemy ma w Hashimoto olbrzymie znaczenie. Oczywiście bez przyjmowania lekówjeśli w przebiegu Hashimoto pojawi się niedoczynność tarczycy nic nie da się osiągnąć, jednak odpowiednio zbilansowana, dostosowana do potrzeb danej osoby dieta jest tutaj równie ważna i będzie miała wpływ na samopoczucie pacjenta. Z racji tendencji do tycia w Hashimoto, powinno się dbać o odpowiednią masę ciała, jednak w taki sposób aby dostarczyć organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Ponadto, odpowiednia dieta jest w stanie zmniejszyć stan zapalny organizmu. Warto również wiedzieć co robić, aby maksymalizować prawidłowe wchłanianie się leków oraz eliminować niebezpieczne interakcje między nimi. W przypadku Hashimoto warto sięgnąć po poradę dietetyka, który specjalizuje się w układaniu diety dla pacjentów z chorobami tarczycy.

A jak wygląda kwestia suplementacji w tej chorobie?

Pełni ona istotną rolę, ponieważ niedobory rożnych substancji odżywczych w Hashimoto zdarzają się niezwykle często. Typowe są niedobory witaminy d3, selenu, cynku, magnezu oraz kwasów omega 3. Osoby chore mogą mieć jednak całkowicie inne braki dlatego suplementację warto zaplanować we współpracy z dietetykiem lub lekarzem, zawsze na podstawie aktualnych badań. Odpowiednia suplementacja potrafi zniwelować niektóre objawy choroby, jednak musi być podjęta bardzo odpowiedzialne. Mam tutaj na myśli, że branie tabletek poleconych w Internecie, bez konsultacji ze specjalistą, raczej nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jaka byłaby Twoja rada dla osób, które właśnie dowiedziały się, że cierpią na to schorzenie?

Pozwolić sobie na wszelkie negatywne uczucia, które towarzyszą informacji, że jest się chorym na tą chorobę. Poznanie diagnozy, mimo że jest z natury negatywnym przeżyciem, jest również pierwszym, niezbędnym krokiem do ograniczenia lub całkowitego ustąpienia uporczywych objawów. Wiedza naukowa jaką mamy na temat walki z Hashimoto jest dość rozległa, a kontakt z odpowiednimi specjalistami ułatwi nam życie z tą chorobą i wpłynie na poprawienie jego jakości.