Na pewno niejedna osoba witając Nowy Rok obieca sobie, że w końcu schudnie, będzie lepiej się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Chcesz być jedną z tych osób? – Jeśli tak, to nie czekaj do Nowego Roku, tylko zacznij od dziś
fit.pl
2011-12-07 00:00
Udostępnij
Odchudzanie przed Sylwestrem

Jeżeli naprawdę chcemy coś zmienić w naszym stylu życia, nie ma sensu tego odkładać na później.

Jeśli od początku grudnia zaczniemy stosować dietę i zwiększymy aktywność fizyczną, pierwsze efekty będą widoczne już w Sylwestra. Widząc, że jesteśmy szczuplejsi i sprawniejsi, łatwiej nam będzie znaleźć motywację do tego, by w Nowym Roku kontynuować pozytywne zmiany i nie zaprzepaścić tego, co już udało nam się osiągnąć.

SPRAWDŹ ILE MOŻESZ SCHUDNĄĆ

Postaw na trening

Jesienno-zimowa aura nie sprzyja wychodzeniu z domu. Mimo to warto przekonać się, by wyjść przynajmniej na półgodzinny spacer. Regularny ruch na świeżym powietrzu nie tylko korzystnie wpływa na metabolizm, ale także uodpornia na zmiany pogody, poprawia nastrój i zapobiega zimowej depresji. Odchudzanie się bez codziennej aktywności fizycznej jest mało skuteczne, dlatego zamiast pielęgnować w sobie naturę domatora, zapiszmy się do klubu fitness, na basen lub lekcje tańca. Trening taneczny jest godny polecenia zwłaszcza tym, którzy mają w planach sylwestrowy bal.

Dieta jest ważna

Odchudzając się późną jesienią lub zimą warto trzymać się paru zasad. Przede wszystkim nie stosujmy zbyt radykalnych diet. Zbyt szybkie odchudzanie nie jest dobre dla zdrowia i zwykle kończy się porażką. Lepiej bez napinania się schudnąć dwa kilogramy niż po zrzuceniu sześciu dojść do wniosku, że ma się już dość. Stosowanie niskokalorycznej diety w okresie, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, w sposób szczególny sprzyja wychłodzeniu organizmu, dlatego minimum jeden ciepły posiłek w ciągu dnia oraz ciepłe napoje należy uznać za obowiązkowe. Bardzo korzystne jest też dodawanie do potraw przypraw takich jak chilli i imbir, które pobudzają tempo metabolizmu i rozgrzewają.

Zaplanuj zdrowe święta

Uroczystości, którym towarzyszy jedzenie, mogą być dość stresujące dla osób będących na diecie. Ulegając pokusom przy stole zastawionym świątecznymi smakołykami mamy poczucie, że niweczymy to, na co pracowaliśmy przez długi czas. Nie zadręczajmy się tym – jeśli okazjonalnie zjemy trochę więcej, nie będzie to miało znaczącego wpływu na naszą masę ciała. Mimo wszystko zachowanie umiaru jest ważne. Zanim sięgniemy po dodatkową porcję jedzenia pomyślmy o naszym żołądku, który później będzie musiał uporać się z trawieniem wszystkiego, co zjemy. Poza tym zamiast martwić się tym, że przytyjemy, zaplanujmy święta tak, aby spędzić je zdrowo. Nie kupujmy jedzenia na zapas i zadbajmy, aby na stole oprócz kalorycznych potraw (smażone ryby, sałatki z dużą ilością majonezu, słodkie ciasta), znalazły się także te lżejsze, mniej kaloryczne (z duża ilością warzyw, bazujące na owocach oraz niewielkim dodatkiem cukru i tłuszczu). W Sylwestra natomiast zamiast objadać się i nadużywać alkoholu, przede wszystkim tańczmy i cieszmy się, bo przed nami Nowy Rok, w którym mamy szanse zmienić coś na lepsze.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl