fit.pl mobile logo

Początki przygody z weganizmem - na co zwrócić uwagę na zakupach?

Świat oszalał na punkcie wegetarianizmu i weganizmu. Sposób odżywiania się (i jak się okazuje, styl życia), który jeszcze kilkanaście lat temu był czasami traktowany jako lekkie dziwactwo, obecnie stał się niezwykle powszechny. Jest dobry nie tylko dla zdrowia, ale i dla planety.

Powstają liczne restauracje wege i vegan, a standardowe restauracje wprowadzają w swoje menu pozycje dla osób na diecie roślinnej. W sklepach coraz częściej pojawiają się artykuły oznaczone jako produkty wegańskie lub wegetariańskie.

W niniejszym artykule skupimy się na tym, na co zwrócić uwagę w wegańskich zakupach spożywczych.

Weganin na zakupach spożywczych

Zapewne niejeden weganin słyszał, że zapewne odżywia się trawą i kamieniami, czasami doprawionymi hummusem. Tymczasem dieta wegańska może być różnorodna, kolorowa i daje naprawdę wiele możliwości dla kulinarnej weny!

Każdy początkujący adept diety roślinnej, na swoim starcie z weganizmem, będzie musiał zaznajomić się ze składnikami, jakie powinien wykluczyć z diety. Zasadniczo, weganie nie spożywają produktów odzwierzęcych, czyli mięsa, nabiału itd. Sęk w tym, że niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego mogą być ukryte w produktach, których nigdy byście o to nie podejrzewali! Dla przykładu część cukierków i innych słodkości o czerwonym zabarwieniu jest barwionych koszenilą. Pozyskuje się go… z wysuszonych, zmielonych owadów — czerwców!

Dlatego przygotowaliśmy podstawową listę składników, które dyskwalifikują produkt jako wegański. Są to m.in.:

 • żelatyna wieprzowa — pozyskiwana z kości zwierzęcych. Substancja żelująca wykorzystywana w żelkach, deserach itd.
 • szelak — nadaje czekoladkom piękny połysk, jednakże jest to wydzielina pozyskiwana z owadów
 • albumina — często obecna w słodkościach. Jest pochodną jaj.
 • laktoza — pochodzi z mleka
 • kwas stearynowy
 • tłuszcz cukierniczy — obecny w wielu wypiekach. W jego skład wchodzi m.in. smalec.
 • L-cysteina - ponownie wypieki. Używa się jej do poprawy jakości mąki, a otrzymuje się ją, ze zwierzęcej sierści.

To tylko kilka, najczęściej spotykanych składników. Jest ich sporo więcej. Na szczęście producenci żywności szybko zareagowali na większe zainteresowanie żywnością roślinną i zaczęli oznaczać produkty jako „Odpowiednie dla wegan”.

Wiele internetowych sklepów spożywczych wprowadziło kategorię produktów wegańskich, aby klienci mieli wszystkie interesujące ich produkty w jednym miejscu.

21-11-177-2

Zaczynam przygodę z weganizmem — jakie produkty wegańskie powinienem mieć w swojej spiżarni?

Bazę takiej kuchni mogą stanowić różne gatunki kasz, ryżu, rośliny strączkowe, które są naturalnym bogactwem białka, pestki, orzechy, płatki. Dobrze jest zaopatrzyć się w produkty wegańskie będące alternatywami dla mleka i śmietany, co pozwala znacząco poszerzyć repertuar dań, jakie można wykonać. Warto wiedzieć, że większość makaronów również jest wegańska — oprócz jajecznych, lub niektórych barwionych. Przykładowo, oryginalnie prezentujący się czarny makaron jest barwiony sepią pozyskiwaną z kałamarnic.

Oczywiście, podstawą diety będą rozmaite owoce i warzywa: świeże, suszone, mrożone — pełna dowolność!

Partnerem materiału jest sklep spożywczy online Polski Koszyk.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl