Początki przygody z weganizmem - na co zwrócić uwagę na zakupach?

Świat oszalał na punkcie wegetarianizmu i weganizmu. Sposób odżywiania się (i jak się okazuje, styl życia), który jeszcze kilkanaście lat temu był czasami traktowany jako lekkie dziwactwo, obecnie stał się niezwykle powszechny. Jest dobry nie tylko dla zdrowia, ale i dla planety.
2021-11-09 00:00
Udostępnij
Początki przygody z weganizmem - na co zwrócić uwagę na zakupach?

Powstają liczne restauracje wege i vegan, a standardowe restauracje wprowadzają w swoje menu pozycje dla osób na diecie roślinnej. W sklepach coraz częściej pojawiają się artykuły oznaczone jako produkty wegańskie lub wegetariańskie.

W niniejszym artykule skupimy się na tym, na co zwrócić uwagę w wegańskich zakupach spożywczych.

Weganin na zakupach spożywczych

Zapewne niejeden weganin słyszał, że zapewne odżywia się trawą i kamieniami, czasami doprawionymi hummusem. Tymczasem dieta wegańska może być różnorodna, kolorowa i daje naprawdę wiele możliwości dla kulinarnej weny!

Każdy początkujący adept diety roślinnej, na swoim starcie z weganizmem, będzie musiał zaznajomić się ze składnikami, jakie powinien wykluczyć z diety. Zasadniczo, weganie nie spożywają produktów odzwierzęcych, czyli mięsa, nabiału itd. Sęk w tym, że niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego mogą być ukryte w produktach, których nigdy byście o to nie podejrzewali! Dla przykładu część cukierków i innych słodkości o czerwonym zabarwieniu jest barwionych koszenilą. Pozyskuje się go… z wysuszonych, zmielonych owadów — czerwców!

Dlatego przygotowaliśmy podstawową listę składników, które dyskwalifikują produkt jako wegański. Są to m.in.:

  • żelatyna wieprzowa — pozyskiwana z kości zwierzęcych. Substancja żelująca wykorzystywana w żelkach, deserach itd.
  • szelak — nadaje czekoladkom piękny połysk, jednakże jest to wydzielina pozyskiwana z owadów
  • albumina — często obecna w słodkościach. Jest pochodną jaj.
  • laktoza — pochodzi z mleka
  • kwas stearynowy
  • tłuszcz cukierniczy — obecny w wielu wypiekach. W jego skład wchodzi m.in. smalec.
  • L-cysteina - ponownie wypieki. Używa się jej do poprawy jakości mąki, a otrzymuje się ją, ze zwierzęcej sierści.

To tylko kilka, najczęściej spotykanych składników. Jest ich sporo więcej. Na szczęście producenci żywności szybko zareagowali na większe zainteresowanie żywnością roślinną i zaczęli oznaczać produkty jako „Odpowiednie dla wegan”.

Wiele internetowych sklepów spożywczych wprowadziło kategorię produktów wegańskich, aby klienci mieli wszystkie interesujące ich produkty w jednym miejscu.

21-11-177-2

Zaczynam przygodę z weganizmem — jakie produkty wegańskie powinienem mieć w swojej spiżarni?

Bazę takiej kuchni mogą stanowić różne gatunki kasz, ryżu, rośliny strączkowe, które są naturalnym bogactwem białka, pestki, orzechy, płatki. Dobrze jest zaopatrzyć się w produkty wegańskie będące alternatywami dla mleka i śmietany, co pozwala znacząco poszerzyć repertuar dań, jakie można wykonać. Warto wiedzieć, że większość makaronów również jest wegańska — oprócz jajecznych, lub niektórych barwionych. Przykładowo, oryginalnie prezentujący się czarny makaron jest barwiony sepią pozyskiwaną z kałamarnic.

Oczywiście, podstawą diety będą rozmaite owoce i warzywa: świeże, suszone, mrożone — pełna dowolność!

Partnerem materiału jest sklep spożywczy online Polski Koszyk.