Suplementacja białkiem - dlaczego warto?

W przypadku budowania odpowiedniej sylwetki, sama dieta i ćwiczenia nie są wystarczającym rozwiązaniem dla wielu osób. W takim momencie bardzo często wkraczają właśnie suplementy diety, których działanie nastawione jest na odpowiednie wspomaganie naszego celu, jak odpowiednia waga czy siła. Na rynku odnajdziemy kilka standardowych produktów, jak białko, kreatyna czy aminokwasy BCAA. W tym artykule skupimy się głównie na proteinach i tym, czym są, jak może nas wspomóc suplementacja oraz najpopularniejszymi opcjami, jakie możemy znaleźć na rynku. Zapraszam!
2019-07-23 00:00
Udostępnij
Suplementacja białkiem - dlaczego warto?

Białko jest bardzo istotnym składnikiem odżywczym dla naszego zdrowia ponieważ jest to związek organiczny, który odnajdziemy we wszystkich żywych organizmach. Odpowiednia ilość protein w naszej diecie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu z powodu swoich funkcji, jak budowanie nowych tkanek, magazynowanie żelaza czy dostarczanie energii. Zbyt mała ilość białka może mieć dla nas poważne skutki uboczne, jak osłabienie organizmu, stany depresyjne czy podatność na choroby.

Białko, a wpływ na ćwiczenia

Restrykcyjna dieta bardzo często zmusza wiele osób do korzystania z suplementów diety by utrzymać odpowiedni poziom białka, i przy okazji zachować bilans kaloryczny na wymaganym poziomie. Proteiny posiadają wiele istotnych, pozytywnych kwestii jakie mogą wpłynąć na nasze ćwiczenia. Dla wielu jednymi z najbardziej istotnych, są:

  • skrócenie regeneracji potreningowej
  • zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie
  • utrzymanie efektu ćwiczeń
  • wpływ na proces syntezy białek mięśniowych

Oczywiście, w przypadku protein odnajdziemy wiele przeróżnych badań i informacji opisujących to, co dokładnie ten suplement jest w stanie dla nas zrobić. Powyżej jest kilka często najbardziej pożądanych działań dla wielu sportowców. Istotne jest to, że proteiny są bardzo często polecane przeróżnym kulturystom, niezależnie od tego, jaki typ ćwiczeń uprawiają.

Białko - jakie formy odnajdziemy na rynku?

Bardzo istotną kwestią dla wielu osób decydujących się na zakup suplementu jest to, jaką formę białka powinni wybrać. Bardzo często najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wybór białka serwatkowego. Z tego też powodu skupimy się tutaj najmocniej na nim:

  1. Koncentrat białka serwatkowego (WPC) - zawiera on zazwyczaj około 80% czystych protein. Odpowiedni proces filtracji pozwala na pozbycie się niepożądanych cukrów i tłuszczy
  2. Izolat białka (WPI) - w porównaniu do WPC, odnajdziemy tutaj jeszcze większą ilość czystego białka, bo dochodzącą aż do 90%! Do tego też dochodzi kwestia filtracji.
  3. Hydrolizat (WPH) - często uznawane za najlepsze białko dostępne na rynku z powodu poziomu czystego białka, które może nawet dochodzić do 100% dzięki procesowi hydrolizy enzymatycznej

Oczywiście, oprócz białka serwatki odnajdziemy również inne produkty jak chociażby kazeina micelarna, która z powodu swojego powolnego wchłaniania się jest często polecana jako dobry suplement do przyjęcia przed snem. Warto zaznaczyć również to, że istnieją także opcje wegetariańskie/wegańskie, gdzie odnajdziemy suplementy diety z białka roślinnego.

Podsumowanie

Suplementacja białkiem to dla wielu osób początek przygody z odżywkami. Głównie wynika to oczywiście z bezpieczeństwa danych produktów i łatwością przyjmowania. Jeśli poszukujemy kolejnego kroku w przypadku swojego treningu to możemy jak najbardziej pomyśleć o tym, by spróbować dodanie odżywek proteinowych do swojej diety.