Zbilansowana dieta wegetariańska jest zdrowa!

Jak podkreślają specjaliści od zdrowego żywienia, prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska nie szkodzi zdrowiu, a wręcz ogranicza ryzyko wystąpienia groźnych chorób  
fit.pl
2011-01-27 00:00
Udostępnij
Zbilansowana dieta wegetariańska jest zdrowa!
vegetarian diet16 większych badań, jakie przeprowadzono na 85 tysiącach osób z różnych stron świata, wykazało, że osoby, które unikały mięsa, były mniej narażone na wystąpienie takich chorób jak: rak oraz wcześniejszej śmierci.

Badani wegetarianie mniej skarżyli się na takie choroby cywilizacyjne, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i oraz niektóre rodzaje nowotworów.

W badaniach osób pozostających na diecie bezmięsnej wykazano jednak większą skłonność do niedoborów  witaminy B12 czy wapnia. Co oznacza, że weganie i wegetarianie powinni zwracać szczególną uwagę na suplementację, wzbogacającą ich dietę.

W pożywieniu wegetarian i wegan zaobserwowano także niedobory witaminy D, która jest kluczowa w budowaniu mocnych kości. Zwłaszcza w okresie jesiennym specjaliści ocenili, że jest konieczna do spożycia w diecie bezmięsnej.

Dieta wegetariańska a żywienie dzieci

Jeszcze niedawno spierano się czy dieta wegetariańska jest zdrowa da dzieci. Dziś nie ma wątpliwości. Dobrze zbilansowane posiłki wegetariańskie przyczyniają się zdrowego rozwoju dzieci, zwłaszcza laktowegetariańska akceptująca w diecie mleko i jaja. Dzieci, które nie żywią się mięsem rzadziej także zapadają na choroby cywilizacyjne i mają mniejsze stężenie złego cholesterolu we krwi.
 

www.dieta.fit.pl