Jeśli chcesz mieć szczupłą sylwetkę, musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe. Warto przyjrzeć się sposobowi odżywiania w innych krajach, by osiągnąć i utrzymać wymarzoną figurę 
fit.pl
2014-09-02 00:00
Udostępnij
Zdrowe nawyki z innych krajówChiny

Chińczycy jedzą pałeczkami, co dla wielu osób, zwłaszcza tych, jedzących zbyt szybko, może okazać się doskonałym sposobem spożywania posiłku. Badania pokazują, że otyłość częściej występuje u osób, które jedzą szybko. Jedzenie pałeczkami pozwoli nie tylko zjeść wolniej, ale również zmniejszy ilość i liczbę pochłanianych kalorii. Jeśli bierzemy pod uwagę chińskie jedzenie, unikajmy chińskich zupek – które zawierają glutaminian sodu, niebezpieczny dla zdrowia związek, dodawany do przetworzonej żywności. Chińskie jedzenie lepiej przygotowywać w domu.

Japonia

Japończycy znani są z długowieczności i szczupłej sylwetki. A to dlatego, że spożywają dużo ryb, bogatych w kwasy omega – 3. Od Japończyków powinniśmy się również nauczyć podawania potraw – ich porcje są niewielkie, dzięki czemu lepiej kontrolujemy spożywane kalorie. Wybierając ryby do spożycia, unikajmy jednak tych bogatych w rtęć – tuńczyk czy makrela. Rtęć negatywnie wpływa na nasz układ nerwowy.

Francja

Dla Francuzów jedzenie to przyjemność. Francuzi wiedzą, że najlepiej smakują pierwsze kęsy. Warto więc iść tym tropem i zjadać mniejszą porcję. Dodatkowo od Francuzów powinniśmy nauczyć się spożywać duże ilości wody, a także regularnego spożywania posiłków. Francuzki są prawdziwymi smakoszami, dlatego jedzą powoli (minimum 15–20 minut), dokładnie przeżuwając każdy (zawsze mały!) kęs.

Indie

Kuchnia indyjska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie. Jest ona bogata w warzywa, ryż i dobroczynne przyprawy. Przyprawy ogrywają kluczową rolę nie tylko w komponowaniu smaku, pozwalają również nadać potrawie odpowiednie właściwości. Wiąże się to ściśle z zasadami ajuwerdy, hinduskiej medycyny naturalnej. W kuchni indyjskiej królują takie przyprawy jak: kurkuma, która wykazuje silnie antynowotworowe działanie; kolendra, kmin, kardamon, cynamon, imbir, koper włoski, czy asafetyda, mają zbawienny wpływ na żołądek, pomagają w dolegliwościach gastrycznych i regulują przemianę materii.

Grecja

Tradycyjna kuchnia grecka oparta jest na prostych przepisach i produktach sezonowych. Na greckim stole królują warzywa. Grecy jedzą duże ilości oliwy z oliwek, która pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, rozszerza naczynia krwionośne, reguluje pracę serca. Pomaga również w obniżeniu poziomu złego cholesterolu. Od Greków powinniśmy nauczyć się także spożywania świeżych ziół, między innymi oregano, cząber, natkę pietruszki. Grecy jedzą także dużo warzyw strączkowych, takich jak fasola, groch, soczewica czy bób.

Włochy

Kuchnia włoska jest uznawana za lekkostrawną. Kuchnia włoska słynie ze stosowania dużej ilości warzyw (pomidory, cebula, czosnek, oliwki), aromatycznych przypraw (oregano, bazylia, tymianek, estragon), parmezanu, potraw mącznych, ryb i owoców morza. Włosi do obiadu wypijają lampkę wina. Badania pokazują, że umiarkowane spożycie tego trunku może przyczynić się do poprawienia zdrowia i wydłużenia życia.

www.dieta.fit.pl