W erze tanich linii lotniczych i firm przewozowych coraz częściej podróżujemy i poznajemy nowe zakątki Polski, Europy czy świata. Organizując wycieczkę na własną rękę trzeba jednak zadbać o sporo spraw. Nie należy zapominać o ubezpieczeniu, wymianie waluty, rezerwacji noclegu, sprawdzeniu transferów lotniskowych czy komunikacji w miejscu, do którego podróżujemy. Dla wielu osób, szczególnie tych prowadzących zdrowy tryb życia i dbających o jakość posiłków, dużym wyzwaniem jest utrzymanie zbilansowanej diety podczas podróży i pobytu. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek dotyczących przygotowywania prowiantu na czas wycieczki.
2018-03-05 00:00
Udostępnij
Zdrowe przekąski w podróży

Butelka wody zawsze przy Tobie

Każdego dnia powinniśmy przyjmować ok. 2 litrów wody. W podróży bywa to trudne, chociażby dla tego, że przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku nie można przenieść własnego napoju. Jak wiadomo ceny w portach lotniczych bywają wysokie i nie każdemu ,,uśmiecha się” wydawanie fortuny na wodę mineralną. W takie sytuacji warto mieć ze sobą butelkę z filtrem wielokrotnego użytku. Gdy jest pusta można śmiało wnieść ją na teren hali odlotów, a następnie napełnić wodą z kranu. Niektórzy ograniczają picie do minimum z obawy przed korzystaniem z toalet w samolotach czy autokarach. Jeżeli problemem są względy higieniczne, należy zaopatrzyć się w nakładki na sedes i żel antybakteryjny do rąk. Odpowiednia podaż płynów umożliwia poprawne funkcjonowanie organizmu, nie należy więc rezygnować z niej w żadnej sytuacji.

Coś do chrupania

Wielu z nas nie wyobraża sobie podróży bez słonych przekąsek do chrupania. Nie są one jednak obojętne dla naszego ciała. Nadmiar soli predysponuje do powstawania obrzęków, które nasilać się mogą w związku z długim przebywaniem w pozycji siedzącej np. w samolocie czy autokarze. Zastąpmy chipsy niesolonymi orzeszkami, waflami ryżowymi, surową marchewką czy chrupkami z suszonych warzyw. Są równie smaczne, a zdecydowanie lepsze dla naszego zdrowia.

Zdrowe słodycze

Czy można zastąpić czymś batoniki i cukierki? Zdecydowanie tak. Przed wyjazdem warto przygotować ciasteczka zbożowe. Wystarczy zmieszać w misce ulubione płatki (np. owsiane, jaglane, żytnie), jajko, trochę pełnoziarnistej mąki, jogurt i miód, następnie uformować kuleczki, spłaszczyć, ułożyć na blaszce i upiec. Innym pomysłem na domowe łakocie są kuleczki z bakalii i surowego kakao. W Internecie można znaleźć wiele przepisów na zdrowe zamienniki słodyczy, wystarczą chęci i odrobina wolnego czasu. Słodką przekąską idealną w podróży są też owocowe musy bez dodatku cukru, sprzedawane w małych opakowaniach z zakrętką.

Zamiast burgerów domowe kanapki

Czy wiesz, że burger z restauracji typu fast food potrafi mieć nawet 900 kilokalorii, czyli tyle ile porządny dwudaniowy obiad? Czy nie lepiej więc przygotować sobie w domu kanapki, które będzie można zjeść bez wyrzutów sumienia? Dobrą alternatywą dla kanapek są także sałatki. Bazą może być kasza, ryż lub makaron, a dodatkami ulubione warzywa, ser, grillowany kurczak, czy chociażby tuńczyk z puszki. Przygotowaną sałatkę można zapakować np. w plastikowe opakowanie po maśle czy lodach, tak aby po konsumpcji można się było go pozbyć.

Czuj się komfortowo w towarzystwie kompanów

Wielu z nas boryka się z problemem wzdęć. Podczas podróży w gronie znajomych czy przyjaciół może być to szczególnie krępujące. Dlatego warto do podręcznej torby wrzucić także opakowanie Espumisanu. Jego substancją czynną jest symetykon, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w jelitach i ułatwia ich pękanie. Dzięki temu minimalizuje uczucie ucisku i napięcia, a my czujemy się swobodniej.