Kultura jedzenia większości z nas nie ma nic wspólnego ze zdrowym trybem życia. Jadamy na szybko,  w mieście i zwykle w ruchu.  A zdrowe jedzenie ma bezpośredni wpływ nie tylko na jakość naszego życia, ale i na nasze samopoczucie  
fit.pl
2015-01-16 00:00
Udostępnij
Żyj według Slow Food

Dziś, z namysłem powinniśmy wybierać każdy składnik przygotowywanego posiłku, nawet masło czy plasterek żółtego sera. Dzięki postępowaniu według idei „slow” nauczymy się celebrować posiłki i życie.

Żyjąc wolniej – żyjesz smaczniej

Sposobów i filozofii na życie jest wiele, jednak większość z nas podąża za stylem,  który tworzą narzucone przez świat zasady. W efekcie żyjemy w społeczeństwie 24-godzinnym, zadaniowym. Zwykle wykonujemy wiele czynności w jednym momencie  i ciągle poszukujemy rozmaitych doznań. Konsekwencje takiego stylu, którego źródło upatruje się w biznesie i pracy biurowej, rzutują na inne sfery naszego życia.

Przede wszystkim na zdrowie, bo tzw. „kultura fast food” jest dla człowieka niszcząca. Dziś wielu z nas jada nieregularnie, w biegu i lekkomyślnie. Bezwartościowe posiłki z barów lub gotowe dania z mikrofalówki to codzienność dla większości z nas. Są one przyczyną problemów z nadwagą i otyłością, mają wpływ na wzrost liczby osób cierpiących na choroby cywilizacyjne. Tymczasem można żyć inaczej - wolniej, czyli w myśl zasady „slow”.

Ten ruch społeczny i organizacja eko-gastronomiczna zostały założone w Bra w 1986 r. przez Włocha Carlo Petriniego. Od 2004 r. działa Uniwersytet Nauk Gastronomicznych w Pollenzo założony z inicjatywy Pertiniego i Massimo Montanari`ego, w którym edukuje się w zakresie ogrodnictwa, naturalnej hodowli i chowu, uświadamia potrzebę zdrowego i inteligentnego odżywiania. Ruch ten powstał w odpowiedzi na globalny (aż 75%) zanik lub drastyczny spadek gatunków roślinnych jak: warzywa, owoce, zboża, czy niektórych zwierząt.

Jedzenie to przyjemność

Idea Slow Food polega przede wszystkim na celebrowaniu i pielęgnowaniu smaków potraw oraz promowaniu regionalnej i naturalnej żywności. To styl życia, stojący w opozycji  do „kultury fast food”, polegający m.in. na zdrowym odżywianiu się, przy jednakowym spożywaniu posiłków w spokoju i skupieniu. Slow Food proponuje, aby delektować się smakiem i zapachem, a tym samym czerpać przyjemność z jedzenia.

- Zauważamy zmiany upodobań konsumentów. Rośnie nasza świadomość dotycząca zdrowego odżywiania się, chętniej sięgamy po produkty ekologiczne, regionalne, tradycyjne – mówi Ewa Polińska z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach.

Żyjemy w czasach, gdzie dostęp do ogromnej ilości dóbr i produktów spożywczych jest nieograniczony, dlatego z tym większą starannością powinniśmy wybierać to, co jemy. Sięgając po naturalne produkty wrócimy do korzeni prawdziwego smaku, który pamiętają nasi dziadkowie. Warto również celebrować posiłki i delektować się nimi w rodzinnym gronie, ponieważ nic tak nie wzmacnia więzi jak wspólny obiad.

 

Ruch Slow Food dotarł również do naszego kraju. Slow Food Polska liczy około 130 członków zrzeszonych w trzech oddziałach: Krakowie, Warszawie i Łodzi. Produkty spełniające normy Slow Food wytwarza około 40 rodzinnych firm. Wśród produkowanych przez nich wyrobów znajdują się: oscypki, bundz, bryndza, gołka, miody pitne, piwo Żywe (browar Amber) wędliny, soki owocowe, miody spożywcze, pieczywo, przetwory owocowe i warzywne, nalewki, nabiał i wędzone ryby. Pierwszy polski oddział Slow Food, tzw. convivium, powstał przed kilku laty w Krakowie. Teraz rozpoczyna działalność oddział dolnośląski, ósmy w Polsce.

Sloow Food to połączenie przyjemności i odpowiedzialności. Dzisiaj skupia wokół siebie 100.000 członków w 132 krajach.

Może warto więć zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad swoim stosunkiem nie tylko do jedzenia, ale przede wszytskim do tego, co spożywamy.

www.dieta.fit.pl