Dieta niemowlaka – kiedy rozszerzamy jadłospis?

Mleko mamy to najlepszy pokarm dla noworodka i niemowlaka, przychodzi jednak czas, gdy trzeba rozstać się z tym przysmakiem i spróbować zupełnie innych pokarmów  
fit.pl
2011-02-03 00:00
Udostępnij
Dieta niemowlaka – kiedy rozszerzamy jadłospis?
baby feedSą mamy, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą karmić dzieci własnym mlekiem lub przychodzi czas, gdy mleko po rostu się kończy i czas wprowadzić zarówno mleko modyfikowane jak i dodatkowe produkty: zupki, przeciery owocowe i soczki.

Jak odżywiać malucha w poszczególnych miesiącach?

0-4 miesiąca

Dziecko żywi się jedynie mlekiem mamy lub modyfikowanym. Jeśli mleko modyfikowane jest głównym pokarmem dziecka w pierwszych miesiącach powinno ono spożywać po narodzinach od 7 porcji każda po 90-120 ml. W drugim miesiącu dziecko powinno spożywać 6 porcji po 110-120 ml, w trzecim miesiącu 6 porcji po 130 ml i w czwartym - 6 porcji po 150 ml. W tym okresie, gdy występują kolki lub dziecko urodziło się w środku gorącego lata zaleca się także przepajanie go herbatką koperkową i przegotowaną wodą dla niemowląt.

5 miesiąc życia

Zalecaną wartością mleka w tym okresie jest około 180 ml w 4 porcjach. Prócz mieszanki mlecznej można już podawać dziecku także przeciery, zupki jednoskładnikowe - w składzie produktów gotowych dla dzieci znajduje się głównie tłuszcz w postaci masła oleju rzepakowego lub oliwa z oliwek.

W tym okresie dziecko może już spróbować skrobanego lub utartego jabłka, soku przecierowego z jednego owocu w ilości 50-100 ml. Warto wprowadzać po kolei jeden składniki, najpierw jabłko, za jakiś czas marchewkę, by sprawdzić, czy dziecko nie ma alergii pokarmowej na dany produkt.

[-------]

baby feed2W 6. miesiącu

Dziecko już może spróbować produktów z na bazie glutenu, oczywiście małych ilościach. Kaszka manna w połączeniu z zupką warzywną a także kaszki owocowe również mogą stanowić pożywne uzupełnienie diety.

Do zupki można dodawać już ugotowane mięso - 10 g. indyka, kurczaka, królika oraz ryby bez ości. Mięso powinno się gotować osobno a następnie ugotowane, dodawać do przecieru i zmiksować lub rozdrobnić widelcem. Urozmaiceniem mogą być już desery owocowe jednak podawaj je w małych ilościach, by nie spowodowały alergii.

7-8 miesiąc życia

Podstawa diety jest nadal mleko modyfikowane, ale tym razem w ilości 3 porcji o wartości 180 ml, z czego jedną porcję powinna zawierać kaszka glutenowa np. manna lub bezglutenowa kukurydziana oraz  np. deser mleczno-owocowy.

Do zupki można już dodać połowę ugotowanego jajka, zwiększamy ilość podawanego mięska i różnicujemy warzywa w zupce.

9 miesiąc życia malucha

To urozmaicenie w diecie w postaci pokrojonych owoców, które dziecko może już jeść samodzielnie (ma już przynajmniej dwa zęby) i może uczyć się powoli żuć i gryźć. Maluch otrzymuje 3 porcje mleczne - kaszkę glutenową oraz bezglutenową a także porcję kaszki mlecznej. W zupce może znaleźć się połowa ugotowanego żółtka.

10 miesiąc

Dziecko powinno spożywać 3 posiłki mleczne, każdy po 220 ml. Mogą to być na zmianę mleko lub kaszki mleczne. Obiad dziecka powinien składać się z dwóch dań ( zupy z kleikiem i warzywami  oraz kaszki glutenowej ) a także mięso osobno razem z ryżem lub ziemniakami.

W 11-12 miesiącu życia dziecko już je samodzielnie, do zup nie dodajemy żółtek, gdyż dziecko może jeść jajka całe, jako oddzielny posiłek.

Nadal zupki i przekąski podawane są bez soli, cukru i innych przypraw. W tym okresie w diecie pojawiają się jogurty, serki, kefir, warzywa i owoce pokrojone do samodzielnego jedzenia, bułki, kromka chleba, oczywiście pokrojona z masłem, szynką, serkiem (tzw. wagoniki), jajecznica, a nawet kawałek domowego ciasta drożdżowego, budyń i inne przekąski przeznaczone do wieku dziecka.

www.dziecko.fit.pl