fit.pl mobile logo

Dieta niemowlaka – kiedy rozszerzamy jadłospis?

Mleko mamy to najlepszy pokarm dla noworodka i niemowlaka, przychodzi jednak czas, gdy trzeba rozstać się z tym przysmakiem i spróbować zupełnie innych pokarmów  
baby feedSą mamy, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą karmić dzieci własnym mlekiem lub przychodzi czas, gdy mleko po rostu się kończy i czas wprowadzić zarówno mleko modyfikowane jak i dodatkowe produkty: zupki, przeciery owocowe i soczki.

Jak odżywiać malucha w poszczególnych miesiącach?

0-4 miesiąca

Dziecko żywi się jedynie mlekiem mamy lub modyfikowanym. Jeśli mleko modyfikowane jest głównym pokarmem dziecka w pierwszych miesiącach powinno ono spożywać po narodzinach od 7 porcji każda po 90-120 ml. W drugim miesiącu dziecko powinno spożywać 6 porcji po 110-120 ml, w trzecim miesiącu 6 porcji po 130 ml i w czwartym - 6 porcji po 150 ml. W tym okresie, gdy występują kolki lub dziecko urodziło się w środku gorącego lata zaleca się także przepajanie go herbatką koperkową i przegotowaną wodą dla niemowląt.

5 miesiąc życia

Zalecaną wartością mleka w tym okresie jest około 180 ml w 4 porcjach. Prócz mieszanki mlecznej można już podawać dziecku także przeciery, zupki jednoskładnikowe - w składzie produktów gotowych dla dzieci znajduje się głównie tłuszcz w postaci masła oleju rzepakowego lub oliwa z oliwek.

W tym okresie dziecko może już spróbować skrobanego lub utartego jabłka, soku przecierowego z jednego owocu w ilości 50-100 ml. Warto wprowadzać po kolei jeden składniki, najpierw jabłko, za jakiś czas marchewkę, by sprawdzić, czy dziecko nie ma alergii pokarmowej na dany produkt.

[-------]

baby feed2W 6. miesiącu

Dziecko już może spróbować produktów z na bazie glutenu, oczywiście małych ilościach. Kaszka manna w połączeniu z zupką warzywną a także kaszki owocowe również mogą stanowić pożywne uzupełnienie diety.

Do zupki można dodawać już ugotowane mięso - 10 g. indyka, kurczaka, królika oraz ryby bez ości. Mięso powinno się gotować osobno a następnie ugotowane, dodawać do przecieru i zmiksować lub rozdrobnić widelcem. Urozmaiceniem mogą być już desery owocowe jednak podawaj je w małych ilościach, by nie spowodowały alergii.

7-8 miesiąc życia

Podstawa diety jest nadal mleko modyfikowane, ale tym razem w ilości 3 porcji o wartości 180 ml, z czego jedną porcję powinna zawierać kaszka glutenowa np. manna lub bezglutenowa kukurydziana oraz  np. deser mleczno-owocowy.

Do zupki można już dodać połowę ugotowanego jajka, zwiększamy ilość podawanego mięska i różnicujemy warzywa w zupce.

9 miesiąc życia malucha

To urozmaicenie w diecie w postaci pokrojonych owoców, które dziecko może już jeść samodzielnie (ma już przynajmniej dwa zęby) i może uczyć się powoli żuć i gryźć. Maluch otrzymuje 3 porcje mleczne - kaszkę glutenową oraz bezglutenową a także porcję kaszki mlecznej. W zupce może znaleźć się połowa ugotowanego żółtka.

10 miesiąc

Dziecko powinno spożywać 3 posiłki mleczne, każdy po 220 ml. Mogą to być na zmianę mleko lub kaszki mleczne. Obiad dziecka powinien składać się z dwóch dań ( zupy z kleikiem i warzywami  oraz kaszki glutenowej ) a także mięso osobno razem z ryżem lub ziemniakami.

W 11-12 miesiącu życia dziecko już je samodzielnie, do zup nie dodajemy żółtek, gdyż dziecko może jeść jajka całe, jako oddzielny posiłek.

Nadal zupki i przekąski podawane są bez soli, cukru i innych przypraw. W tym okresie w diecie pojawiają się jogurty, serki, kefir, warzywa i owoce pokrojone do samodzielnego jedzenia, bułki, kromka chleba, oczywiście pokrojona z masłem, szynką, serkiem (tzw. wagoniki), jajecznica, a nawet kawałek domowego ciasta drożdżowego, budyń i inne przekąski przeznaczone do wieku dziecka.

www.dziecko.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl