fit.pl mobile logo

Fitness z dziećmi

Piękna, słoneczna pogoda sprzyja zabawom ruchowym na łonie natury, zatem do dzieła!

cwiczenia z dziecmi1Pierwsze kontakty z radosnym ruchem są bardzo ważne dla maluchów - jeśli im się spodoba, zostanie to jako dobry nawyk na dalsze życie. Letni okres szczególnie sprzyja zabawom ruchowym w naturze, zatem do dzieła. Na zdjęciach ćwiczę z moją wspaniałą 12 miesięczną wnuczką Mają.

Już u noworodka ruch jest wyznacznikiem rozwoju inteligencji. Wyrabianie czy przywracanie dzieciom i młodzieży naturalnej, wrodzonej potrzeby ruchu jest podstawową inwestycją w ich i naszą przyszłość... Badania z wielu ośrodków naukowych potwierdzają współzależność aktywności ruchowej i intelektualnej.
Ale nie tylko - odpowiednio dobrany i dozowany ruch sprzyja znakomicie rozwojowi poprawnej postawy dziecka.
A w XXI wieku, kiedy to ortopedzi biją na alarm, z uwagi na nasilające się występowanie wad postawy u coraz młodszych dzieci, prawidłowa postawa u dziecka i zdobycie nawyków ruchowych, sprzyjających naszemu kręgosłupowi jest sukcesem na całe dorosłe życie.

Krótki zarys rozwoju postawy

Jeśli chcemy mieć choć mały wpływ na kształtowanie prawidłowej postawy i związanych z tym prawidłowych nawyków ruchowych naszych dzieci, niezbędna jest choć minimalna znajomość poszczególnych etapów procesu prawidłowego jej rozwoju.
Zdrowy noworodek rodzi się z prostym kręgosłupem, podatnym na zmiany pozycji. W miarę rozwoju i zainteresowania otoczeniem (odruchy orientacyjny i celu) i wzmacniania mięsni, dziecko powoli wzbogaca swoje pozycje. Leżąc na brzuchu zaczyna unosić główkę, potem siada, raczkuje wreszcie wstaje i zaczyna chodzić.
Niezwykle ważne jest stworzenie dziecku właściwych warunków swobodnego i wszechstronnego ruchu (niekrępujące ubranka), a szczególnie układanie dziecka na brzuchu (kiedy jeszcze nie potrafi samo się przeturlać), ze względu na wzmacnianie w tej pozycji mięśni karku i grzbietu i naturalny sposób usuwania fizjologicznych przykurczów (z którymi dziecko się rodzi) w stawach biodrowych i kolanowych. Zbyt wczesne pobudzanie do siadania i długotrwałe utrzymywanie w tej pozycji jest wręcz szkodliwe.
cwiczenia z dziecmi2cwiczenia z dziecmi3

W początkowym okresie siedzenia kręgosłup dziecka przybiera kształt litery „C”, czyli jest wygięty w tył na całej swojej długości (z czasem zdrowe dzieci siedzą prosto). Z krzywizn kręgosłupa zauważalna jest w tym czasie jedynie słabo zaznaczona lordoza szyjna (przodowygięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa). Powolna pionizacja, czyli wstawanie i chodzenie, zapoczątkowują okres wytwarzania się lordozy lędźwiowej i tylowygięcia – czyli kifozy piersiowej. W okresie pierwszego dzieciństwa (2-3 rok życia) typowym są stosunkowo wypukły brzuch i niewielka lordoza lędźwiowa, przy tylko zaznaczonej kifozie piersiowej.
W okresie przedszkolnym (4-7 lat) postawa dziecka wykazuje tendencje do zwiększenia lordozy lędziwowej (jednoczesne zwiększenie kąta przodopochylenia miednicy) i spłaszczenia brzucha. Jeśli zauważamy w tym okresie znaczne uwypuklenie brzuszka, nadmierne zaokrąglenie pleców, odstawanie łopatek, wysuniecie barków i głowy ku przodowi, niestety należy temu przeciwdziałać.
W okresie szkolnym należy zwrócić uwagę na dwa okresy krytyczne w rozwoju postawy, ale o tym już w kolejnym odcinku.

[-------]

Kilka propozycji zabaw i ćwiczeń

cwiczenia z dziecmi5
Na początku zabawa, polegająca na oswajaniu się ze świeżą trawą i jej dotykiem. Dotykamy kwiatkiem stopek dziecka (tu znajdują się zakończenia nerwowe) lub wręcz delikatnie masujemy je, w kierunku od piętki do dużego palucha. Pamiętajmy, iż masując łuk podłużny, przyśrodkowy stopy, masujemy nasz kręgosłup.
cwiczenia z dziecmi6

Spróbowałam z Majką pozycji ćwiczeń z techniki Pilates, kładąc ją jako dodatkowe obciążenie na swoich podudziach. Można w tej pozycji wykonywać sławne pilatesowe „100”, bądź rower z techniki Pilates.
cwiczenia z dziecmi7cwiczenia z dziecmi8

Trzymając malucha na podudziach, można ćwiczyć doskonale jego zmysł równowagi i bawić się z nim, jak na huśtawce czy samolocie, jednocześnie wzmacniając własne mięśnie brzucha.

Życząc wspaniałej zabawy, zachęcam do ćwiczeń z dziećmi.

dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch
www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl